Fikir Kulübünün İlk Konuğu Prof. Dr. Ferhat Kentel

Mülteciler Derneği olarak gerçekleştirdiğimiz sosyal uyum faaliyetlerini çeşitlendirme ve geliştirmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda yerel halkın ve mültecileri ortak noktalarda buluşturan konuları konuşmak üzere “Fikir Kulübü” faaliyetlerini başlattık.Ana teması “Göç ve sosyal uyum” olan farklı içerikte konuşmalar gerçekleştirmek üzere alanında yetkin isimleri derneğimize davet ediyoruz.

Hepimiz Farklıyız Hepimiz Göçmeniz
Fikir Kulübü’nün ilk konuğu, Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ferhat Kentel, “Hepimiz Farklıyız Hepimiz Göçmeniz” başlıklı konuşmasıyla bizlerle beraberdi. Prof. Dr. Ferhat Kentel’in konuşmasının temelinde konuşma başlığında da vurguladığı gibi hepimizin göçmen olduğu ve mekânsal göçün yanı sıra hayatın kendisinin bir göç hikayesi olduğu vurgusu yatıyor. Kentel’e göre farklılıklarımız ve bu farklılıklarımızla kabul görerek yaşama isteğimiz böylesine dinamik ve değişime açık olmamız gereken bir dünyada tevazu ve muhabbeti ön plana çıkarmamızı gerektiriyor.

Bireyin ve Toplumun Değişim Serüveni
Dünyanın 21.yüzyılda göç ile olan imtihanı ile birlikte bu konu üzerinde yapılabilecek analizler, değerlendirmeler ya da sosyolojik tahayyüller elzemliğini korurken Kentel’in bireyin hem mekânsal hem de kendi hayatındaki değişim serüveni üzerinden yaşadığı göç macerası ile ilgili olarak kurguladığı konuşması katılımcıların oldukça dikkatini çekti. Konuşma sonrasında farklı sorular ve tartışma ortamı ile birlikte oldukça faydalı bir etkinliği geride bıraktık. Fikir Kulübü, gelecek haftalarda farklı konuşmacılar ile “Sosyal Uyum ve Göç” üzerine farkındalığın gelişmesine katkı sunacak etkinlikler gerçekleşmeye devam edecek.