Pozitif Yaşam Hikayeleri-Abdurrahman Vaiz

Abdurrahman Vaiz, Suriye – Halep doğumlu 8 yaşında bir çocuk ve üç kardeşten en küçüğü. Ailesi ile birlikte İstanbul’un Asya yakasındaki Sultanbeyli ilçesinde yaşıyor. 4 yıl önce Türkiye’ye iltica etmişler (2014). Annesi ev hanımlığı yapıyor, babası ise sağlık durumundan dolayı çalışamıyor (Görme engelli ve diyabet hastası). Evde çalışan tek kişi abisi Ahmad (22), tekstil sektöründe çok düşük bir gelirle çalışıyor.

Fizyoterapi ve Psikososyal Destek Seanslar
Abdurrahman’ın rahatsızlığı Mülteciler Derneği’nin sosyal yardım ziyaretlerinden birinde tespit edildi. Mülteciler ekibi tarafından yapılan değerlendirmede serebral palsi olduğu ve her iki bacağında da tendonlarının normalden daha kısa olduğu tespit edildi. Abdurrahman Suriye’de tedavi görüyordu fakat Türkiye’ye geldikten sonra fizyoterapi alma şansı olmamıştı. Mülteciler Derneği fizyoterapi ekibi, birkaç fizyoterapi seansından sonra acilen bir operasyona ihtiyacı olduğuna karar verdi. Kartal’da bulunan Lütfi Kırdar Devlet Hastanesi’ne sevk edildi ve Kasım 2017’de ameliyat oldu. Ameliyat başarılı geçti. Mülteciler Derneği ekibi ameliyattan bir ay sonra Abdurrahman’ın sadece fizyoterapi seanslarını değil, içe dönük ve utangaç tavırlarından dolayı Mülteciler Derneği psikoloğu Roni Sida’nın uyguladığı Psikososyal Destek seanslarını da aldırmaya başladı.

Yoğun Fiziksel Ev Egzersizleri
Abdurrahman, ameliyattan ve Mülteciler Derneği ekibinden aldığı Fizyoterapi & Psikososyal Destek seanslarından sonra büyük bir ilerleme kaydetti.Verilen yoğun fiziksel ev egzersizleri ve almış olduğu seansların yardımıyla büyük bir ilerleme gösterdi. Artık hiçbir yardım almadan oturabiliyor, yürüteç ile yürüyebiliyor. İlk tanıştığımızda merdiven çıkamıyordu fakat artık tutunarak merdivenlerden çıkabiliyor.

Durumu Her Geçen Gün Daha İyiye Gidiyor
Diğer bir önemli gelişme de sosyal hizmet uzmanlarımızın desteğiyle yakın bir okula yazdırılması oldu. Abdurrahman Psikososyal Destek seanslarına devam ediyor ve durumu her geçen gün daha iyiye gidiyor. Düzenli yoğun fiziksel egzersizler ve aldığı seanslar ile gelecekte herhangi bir yardım almadan kendi başına ayağa kalkıp yürüyebilecek.

Ailesinin Mutluluğu
Ailesi, tüm ilerlemelere tanıklık etmekten çok mutlu. Oğullarının fiziksel ve zihinsel sağlık durumlarının her geçen hafta daha iyiye gideceğini umuyorlar. Aile, Mülteciler Derneği Toplum Merkezi’den aldıkları hizmetten memnun olduklarını ifade etti.