Depremin İlk Gününden Bu Yana Neler Yaptık?

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen ve Kahramanmaraş başta olmak üzere 11 farklı ilde yıkıcı şekilde hissedilen iki büyük depremde resmi rakamlara göre en az 50 bin 783 kişi hayatını kaybetti ve 120 binden fazla kişi ise yaralandı. Depremin ilk gününden bu yana Sultanbeyli Belediyesi iş birliğinde yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında tedavi için İstanbul’a gelen depremzedelere yönelik fizik tedavi ve psikolojik destek hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Ortez, Protez ve Medikal Malzeme Desteği
Çalışmalarımız kapsamında Mülteciler Derneği Ruh Sağlığı ve Kapsamlı Rehabilitasyon Birimi olarak fizyoterapist, psikolog, sosyal çalışmacı ve hemşireden oluşan saha ekibimizle ziyaretler gerçekleştirip hastaların ihtiyacı olan ortez, protez ve medikal malzemeleri karşılıyoruz. Süreç içerisinde takibini sağladığımız kişilere fizik tedavi ve psikolojik destek hizmeti sunuyoruz. Deprem bölgesine dönen yararlanıcılarımızla çevrimiçi görüşmelere devam ediyoruz.

Hamza için ortopedik ayakkabı ve ortez desteği sağladık. Hamza Hatay’a geri döndü ve Fizik Tedavi seanslarına online olarak devam ediyor.

 • Faaliyetlerimizden yararlanan depremden etkilenmiş kişiler, tüm yararlanıcılarımızın yüzde 24’ünü oluşturmaktadır.
 • 59 kişi ile 286 fizik tedavi seansı, 365 kişi ile 738 psikolojik destek seansı, 56 kişi ile 267 sağlık desteği seansı ve 11 kişi ile konuşma terapisi seansı yapılmıştır.
 • 55 farklı katılımcı ile 12 grup terapisi yapılmıştır.
 • Ruh Sağlığı ve Kapsamlı Rehabilitasyon Birimi (fizyoterapist, psikolog, sosyal çalışmacı ve hemşire), depremzede saha çalışmaları kapsamında toplam 47 saha ziyareti gerçekleştirdi. Saha ziyaretlerinde toplam 76 kişiye ulaşılmış ve kişilerin günlük hayatlarını kolaylaştıracak ihtiyaçları ve hareketlerini artıracak tekerlekli sandalye, baston, yürüteç, tuvalet sandalyesi, koltuk değneği, korse ve akülü sandalye gibi medikal malzeme desteği sağlanmıştır.
 • Ruh Sağlığı ve Kapsamlı Rehabilitasyon Birimi’ne başvuran ampute bireylere yönelik protez çalışmaları başlatılmıştır.
 • Mülteciler Derneği personellerine yönelik psikolojik ilk yardım eğitimleri verilmiştir.

Hamza için ortopedik ayakkabı ve ortez desteği sağladık. Hamza Hatay’a geri döndü ve Fizik Tedavi seanslarına online olarak devam ediyor.

Devam Eden Çalışmalar Kapsamında;

 • Tarafımıza ulaşan depremden etkilenmiş hastanede tedavi süreçleri devam eden ya da taburcu olan bireylerin sağlık takiplerinin ve bireye özel ihtiyaç analizinin yapılması,
 • Kişilerin ihtiyaç duydukları günlük hayatlarını kolaylaştıracak ve mobilitelerini artıracak tekerlekli sandalye, baston, yürüteç, tuvalet sandalyesi, koltuk değneği, korse, akülü sandalye gibi medikal malzemelerin temin edilmesi,
 • Okula devam eden, çalışan ve toplumsal hayatın çeşitli alanlarına dâhil olan bireylerin yaşadıkları uzuv kaybından sonra uyum sürecinin başlatılması, yararlanıcıların süreç hakkında bilgilendirilmesi,
 • Bireylerin gündelik yaşamını etkileyen ampütasyondan sonra yaşam faaliyetlerine dair bağımsızlıklarını kazanmaları ve yardımcı cihazların kullanımına yönelik rehabilitasyon çalışmalarının başlatılması,
 • Rehabilitasyon çalışmaları ile yaşanan ve ön görülen sorunların en aza indirilmesi,
 • Denge, güçlendirme ve mobilite artırma çalışmaları ile fonksiyonel kapasitelerin geliştirilmesi amaçları ile faaliyetlerini sürdürmektedir.