Gülsüm Fansa: BİLMER Sayesinde İşletmemi Yasal Olarak Açtım

Gülsüm Fansa, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nun Geçici Koruma altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları için İnsana Yakışır İş Fırsatlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında işletme kuran bir kadın girişimci. Sultanbeyli Kariyer Merkezi’mizi ziyaret ederek çalışma izni, ruhsatlandırma ve sigorta konularında bilgi edinen Gülsüm, kadın giysileri sattığı işletmesini kurarak çalışma hayatına atıldı.

2023 Sultanbeyli İstanbul - Gülsüm Fansa kıyafet mağazasında müşterilerine ürünlerini tanıtıyor.

2023 Sultanbeyli İstanbul – Gülsüm Fansa kıyafet mağazasında müşterilerine ürünlerini tanıtıyor.

Savaştan önce Suriye’de öğretmenlik yapan Gülsüm Fansa, yedi yıl önce dört çocuğuyla birlikte Türkiye’ye yerleşerek hayatında yeni bir başlangıç yapmış. Gülsüm yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

Türkiye’ye yedi yıl önce geldik. Zamanla ülkenin kurallarına ve kültürüne alıştık. Aslında bizim ülkemize çok benziyor. Yalnızca burası daha büyük ve daha karmaşık. Suriye’de ilköğretim öğretmeniydim. Burada öğretmenlik yapamayacağım için yeni bir arayışa girdim. Evde oturmak istemiyordum. Sultanbeyli Kariyer Merkezi Bilgi Merkezleri’ndeki (BİLMER) iş ve meslek danışmanlarıyla tanıştım. Onlar bana işletmemi yasal olarak nasıl kuracağım, nasıl ruhsat alacağım ve nasıl sigorta yapacağım konusunda yardımcı oldular, yol gösterdiler. Artık kendimi daha güvende hissediyorum ve buraya daha iyi uyum sağladığımı düşünüyorum. İşimi daha da büyütmek için çok çalışıyorum. Acaba yanlış yaptığım bir şey var mı diye korkmuyorum çünkü bana destek olan uzman kişiler var.

Gülsüm Fansa: BİLMER Sayesinde İşletmemi Yasal Olarak Açtım

Bilgi Merkezleri (BİLMER) Hakkında
Bilgi Merkezleri, ILO Türkiye Ofisi tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü (UİGM) ile yakın iş birliği ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) koordinasyonunda uygulanan “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları için İnsana Yakışır İşlerin Desteklenmesi Projesi” kapsamında kurulmuştur. Proje, KfW Kalkınma Bankası aracılığıyla Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bilgi Merkezleri ile esnaf, sanatkâr ve mikro işletmelerin kayıtlılığa yönlendirilmesi hedeflenmektedir.

İstanbul Sultanbeyli Belediyesi Bilgi Merkezi (BİLMER)
İstanbul Sultanbeyli Belediyesi bünyesindeki “Bilgi Merkezi”, rehberlik ve yönlendirme hizmetleri sağlamak suretiyle işverenler ve çalışanların işgücü piyasasının kural ve düzenlemeleri ile kayıtlılığa geçiş hakkında farkındalıklarını artırmayı hedefliyor. Bulunduğu ildeki eğitim ve istihdam fırsatlarına dair yönlendirmeler yapan Sultanbeyli Belediyesi BİLMER, çalışma izni başvuruları konusunda destek hizmetleri de sunuyor.

Adres: Abdurrahmangazi Mah. Bosna Bulvarı No:5 Kat:3 Sultanbeyli/İstanbul
Destek Hattı: 0(216) 564 13 00 /1629 (Dahili)
E-Posta: bilmer@sultanbeyli.bel.tr
BROŞÜR