Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Suriyeli Öğretmenler

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda “95 Suriyeli öğretmenin Antalya Fatma Parıltı Ortaokulunda Göreve Atandığı” iddiası yer almaktadır. Bu paylaşımda yer alan Suriyeli öğretmenlerle, göreve atanamayan Türk öğretmenler ve memurlar kıyaslanarak yanlış bir algı oluşturulmaktadır.

8 Ağustos 2016 yılından bu yana Suriyeli öğretmenlere verilmekte olan bu eğitimlerin finansmanı Unicef tarafından karşılanmaktadır. Bahsi geçen Suriyeli öğretmenlere “memur” sıfatıyla herhangi bir atama işlemi yapılmamıştır. 657 sayılı Devlet Memurları kanununun 48. Maddesinde açıkça belirtildiği gibi devlet memuru olmanın ilk şartı Türk Vatandaşı olmaktır. Türk vatandaşı olmayan biri memur olamaz.

Amaç Okullarda Yaşanan Problemleri Azaltmak
MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve finansmanı UNICEF tarafından karşılanan proje kapsamında 21 ilde 20 bin 500 Suriyeli öğretmene eğitim verilmesi planlanmaktadır. Bu eğitimler Suriyeli öğrencilerin yoğun olduğu okullarda eğitim kalitesinin artırılması ve yaşanan dil probleminin çözülmesi amacıyla verilmektedir. Bu kapsamda 95 Suriyeli öğretmene daha “Eğiticinin Eğitimi” kursu verilmiştir. Bu eğitimler 8 Ağustos 2016 yılından bu yana verilmektedir.

Suriyeli Öğretmenler Suriyeli Öğrenciler için
Kursa katılan kişiler Suriye’deyken öğretmenlik yapan kişilerden oluşturulmuştur. Son olarak Antalya Kepez ilçesi Çamlıbel Halk Eğitim Merkezi’nde eğitim verilen 95 Suriyeli öğretmen, tamamı Suriyelilerden oluşan ve 770 kişilik öğrenciye sahip olan Fatma Parıltı Ortaokulu’nda görev alacak. 95 Suriyeli eğiticinin yanında 10 Türk öğretmen “memur” olarak bu okulda görev yapacak. Suriyeli öğretmenler “memur” statüsünde olmayacaklar.

Suriyeli Öğretmenler Memur Olarak Atanmadı
Suriyeli Öğretmenler bu okula “memur” statüsünde atanmamıştır. Memurların sahip olduğu haklara sahip değillerdir. Ülkemizde okul çağında bulunan 1 milyona yakın Suriyeli çocuğun yalnızca %45’i okula gidebilmektedir. Okula giden Suriyeli öğrenciler ise okullarda dil ve uyum problemi yaşamaktadır. Hem bu problemleri çözmek hem de okullaştırma oranını yükseltmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Unicef iş birliği ile böyle bir proje başlatılmıştır.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
 
 
golge