Yusuf’un Yürüyüşü Düzeliyor

Derneğimizdeki Rehabilitasyon Birimi’ne başvuruda bulunan Yusuf’un ailesi, çok sevdikleri 11 yaşındaki yavrularının tedavisine destek veriyor.

Bacağından rahatsızlık duyan Yusuf, normal ayakkabı giyerken bacağında ağır ağrı hissediyordu ve ayakkabıyla bacağını düzgün hareket ettiremediği için terlik kullanmak zorunda kalıyordu. Bacağındaki problemlerin giderilmesi için bir süre tedavi edilmesi gerekiyordu. Yusuf daha önce düzenli tedavi alamamıştı. Ailesinin, Mülteciler Derneğini Fizik Tedavi Merkezi’ne başvurmasıyla durumunun değerlendirilip tedavi altına alınan Yusuf’un seansları olumlu sonuçlar verdi.

Daha 2 yaşındayken Suriye’de bombardımana maruz kalan Yusuf’un bacağına olay esnasında demir kapı düşmüştü. Yusuf’un sağlığı için endişe eden ailesi Suriye’de bir tedavi imkânı bulamamış. Aile, Türkiye’ye geldikten sonra tedavisini takip etmiş. Bu sırada birçok operasyon geçiren Yusuf bacağını dizden aşağı hareket ettirmekte zorlandığı gibi ayaklarını da kaldırmakta güçlük çekiyordu. 

Yusuf’un dizden aşağı ağrıları olduğu için takibini yapan ortopedi doktoru, sinir iyileşmesinin iyi olduğunu ve fizyoterapi tedavisine başlaması gerektiğini söylemişti.

Yusuf’un Durumu İyiye Doğru Gidiyor

Yusuf’un durumuyla ilişkin yapılan değerlendirmeye göre; yürürken zorlandığı, parmaklarını hareket ettiremediği, ara sıra takılıp düştüğü ve şiddetli ağrısı olduğu not edilmişti. Yusuf ayakkabı ile yürüyemediği için tek parmak arası terlik ile yaz kış yürüme zorluğunu çekiyordu. Yusuf Mülteciler Derneği’nde BPRM desteği ve Relief International partnerliğinde faaliyet yürüten Fizik Tedavi Merkezi’nde, Ağustos başı itibarıyla haftada iki seans olmak üzere fizik tedavi görmeye başladı. Dördüncü seans sonunda Yusuf’un bölgedeki ağrıları azalmaya başladı. Yusuf bir süre sonra spor ayakkabı giymeye başladı. Ayağını kaldırmasına ve kendi kendine denge kurmasına yardımcı olacak ortez, Eylül ayının sonunda kendisine teslim edildi. Yusuf aldığı ortez desteği ile artık normal yürüme pateni izleniyor.

Yusuf’un Yeni Hedefi

İki yaşındayken bombardıman sonucunda bacaklarından zarar gören Yusuf’un aldığı desteğin ardından yeni hedefi ayağını daha da kaldırıp ortez olmadan da yürüyebilmek. Spor ayakkabı giyme hayali kuran Yusuf’un yürümesi kısa zaman sonra daha kontrollü olacak.

Faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz için her zaman desteğinize ihtiyacımız var. Bağış yapmak için TIKLAYINIZ

Conscience International
*Conscience International Afrika, Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da insani yardım alanında aktif olarak faaliyet gösteren uluslararası bir yardım kuruluşudur.