Suriye’ye Geri Dönme İşlemleri

Türkiye’de geçici koruma kapsamında yaşayan Suriyelilerin kendi istekleri ile ülkelerine geri dönme hakları vardır. Suriyelilerden ülkelerine gönüllü geri dönüş yapmak isteyenler bulunduğu ildeki Göç İdaresi Başkanlığına başvuru yaparak işlemlerini başlatabilirler.

Nasıl Başvuru Yapacağım ?
Gönüllü geri dönüş başvurusu için kayıtlı olduğunuz ildeki Göç İdaresi’ne gitmeniz ve talebinizi bildirmeniz gerekmektedir. Gönüllü Geri Dönüş formunu doldurup onaylattırdıktan sonra Türkiye’den çıkış için son bir tarih ve yol izin belgesi alırsınız. Sizin için belirlenen sınır kapısından çıkış yaparak Suriye’ye geri dönüşünüzü tamamlamış olursunuz. Suriye’ye geri döndüğünüzde Geçici Koruma statünüz sona erdirilir. Suriye’ye Geri dönüş yapmak isteyenler Mülteciler Derneği Toplum Merkezi’ne gelerek danışmanlık alabilirler.

Tekrar Türkiye’ye Geri Dönüş Yapabilir miyim?
Gönüllü olarak Suriye’ye döndüğünüzde Türkiye’deki Geçici koruma kimliğiniz iptal edilir. Daha sonra Türkiye’ye tekrar dönmek istediğinizde talebinizi yine Göç İdaresine iletebilirsiniz. Göç İdaresi geri dönüş talebinizi ve nedenlerini araştırıp uygun görürse yeniden Türkiye’ye dönmenize izin verebilir.