Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Suriyeye GidişTürkiye’de geçici koruma kapsamında yaşayan Suriyelilerin kendi istekleri ile ülkelerine geri dönme hakları vardır. Suriyeli mültecilerden ülkelerine gönüllü geri dönüş yapmak isteyenler Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaparak işlemlerini başlatabilirler.

Nasıl Başvuru Yapacağım ?
Gönüllü geri dönüş başvurusu için kayıtlı olduğunuz ildeki Göç İdaresi’ne gitmeniz ve talebinizi bildirmeniz gerekmektedir. Gönüllü Geri Dönüş formunu doldurup onaylattırdıktan sonra Türkiye’den çıkış için son bir tarih ve yol izin belgesi alırsınız. Sizin için belirlenen sınır kapısından çıkış yaparak Suriye’ye geri dönüşünüzü tamamlamış olursunuz. Suriye’ye geri döndüğünüzde Geçici Koruma statünüz sona erdirilir. Suriye’ye Geri dönüş yapmak isteyenler Mülteciler Derneği Toplum Merkezi’ne gelerek danışmanlık alabilirler.

 
 
 
golge