Bayram için Suriye’ye Gidiş-Gelişler Bayramlaşma İzni

2021 Kurban Bayramı Bayramlaşma İzni için Kilis Valiliği ve Gaziantep Valiliği tarafından bir duyuru yayınlandı. Kurban bayramını Suriye’de geçirmek isteyen Suriyeli sığınmacılar için Gaziantep, Hatay ve Kilis illerinde bulunan sınır kapıları açıldı. Suriye’ye gidiş geliş amacıyla sınır kapılarına gelecek olanların; temizlik, sosyal mesafe ve maske kurallarına uyması zorunlu kılınmıştır.

Türkiye’den Çıkış
Geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerin Türkiye’den Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekât Bölgeleri kapsamındaki güvenli alanlara çıkışları ve Türkiye’ye dönüşleri Göç İdaresinden alınan Yol İzin Belgesi ve Geçici Koruma Kimlik Kartı ile sağlanacaktır. Belgelerinden herhangi biri eksik olan kişiler sınır kapılarından Suriye’ye çıkış veya Türkiye’ye giriş yapamazlar. Türkiye’den çıkış 05.07.2021 tarihinden 18.07.2021 tarihine kadar gerçekleştirilecektir. Gidiş geliş yapmak isteyen her aile bireyi için randevu alınması zorunludur. Randevu belgesinde ismi bulunmayan aile üyelerinin işlemleri gerçekleştirilmeyecektir. İşlemler Herhangi bir ücrete tabi değildir.

Suriye’den Geri Dönüşler
Suriye’den Türkiye’ye dönüş, 26.07.2021 tarihinden 31.12.2021 tarihine kadar gerçekleştirilecektir. Bu tarihlerin dışında sınır kapılarını kullanarak Suriye’den Türkiye’ye giriş yapılamayacak. Bayramlaşma İzni alan kişiler hangi sınır kapısından çıkış yapmışsa dönüşte de yine o sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapması gerekmektedir.

Belgelerinizin Bir Kopyasını Alınız
Suriye’ye Bayramlaşma izni için giriş-çıkış işlemlerinizde olası bir probleme karşılık tüm belgelerinizin bir kopyasını yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyiniz. Giriş-Çıkış tarihlerine uyunuz. İzin verilen Giriş-Çıkış tarihleri dışında sınır kapılarından geçiş yapmanız mümkün olmayacaktır. İzin sürenizi aşmanız durumunda geçici kimliğiniz iptal olacak ve tekrar kimlik alamayacaksınız.

Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı Randevu
Kilis Öncüpınar sınır kapısından çıkacak olanlar www.suriyedebayramlasma.com internet sitesinden randevu alarak çıkış için izin talebinde bulunabilir.

Hatay Reyhanlı Cilvegözü Sınır Kapısı Randevu
Hatay Reyhanlı Cilvegözü sınır kapısından çıkacak olanlar www.bayramizni.com internet sitesinden randevu alarak çıkış için izin talebinde bulunabilir.

Gaziantep Karkamış Sınır Kapısı Randevu
Gaziantep Karkamış sınır kapısından çıkacak olanlar www.suriyebayramizni.com internet sitesinden randevu alarak çıkış için izin talebinde bulunabilir.