Bayram için Suriye’ye Gidiş-Gelişler Bayramlaşma İzni

Güncelleme: İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda Geçici Koruma Kapsamındakiler için verilen Bayramlaşma izni bu yıl için iptal edilmiştir. İzin alıp henüz çıkış yapmayanların da izinleri geçersiz sayılacaktır. Sadece cenaze için 3 günlük kısa izinler verilmektedir.

2022 Ramazan Bayramını Suriye’de geçirmek isteyen Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeliler için giriş-çıkış şartları paylaşıldı. İzinler 6 ay boyunca geçerli olacak ve 6 ay sonunda dönmeyen kişilerin Geçici Koruma Kimlikleri iptal edilecek. Bu yıl yeni bir uygulama olarak randevular ücretli hale getirildi. Bayramda Suriye’ye gitmek için randevu alacaklar her bir kişi için 50 liralık randevu ücreti ödeyecek.

Türkiye’den Çıkış
Bayramlaşma İzninde Suriye’ye gidiş için yalnızca Geçici Koruma Kapsamındaki (GKK) bulunan kişilere izin veriliyor. Sonradan Türk vatandaşlığı kazanan ya da yasal olarak oturma izni olan yabancılar bayramlaşma izninden faydalanamıyor. Geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeliler çıkış yapacak her bir aile üyesi için randevu alarak 30 Nisan 2022 tarihine kadar Öncüpınar ve Çobanbey Kara Hudut Kapılarından çıkış sağlayabilecek. Çıkış tarihinden itibaren 6 ay içerisinde Türkiye’ye tekrar giriş yapmayanlar “Gönüllü Geri Dönüş Programı” kapsamında değerlendirilecek ve geçici koruma statüleri iptal edilecek. Randevu alarak çıkış yapmak isteyenler sınır kapısına gitmek için bulundukları illerdeki Göç İdaresinden Yol İzin Belgesi almaları gerekmekte.

Suriye’den Geri Dönüşler
Suriye’den Türkiye’ye dönüş, çıkış yapılan tarihten itibaren 6 aydır. Bu sürenin aşılması durumunda sınır kapılarından Türkiye’ye giriş yapılamayacaktır. Bayramlaşma İzni alan kişiler hangi sınır kapısından çıkış yapmışsa dönüşte de yine o sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapması gerekmektedir.