Suriyeliler Araç Muayene Ücreti Ödemiyor İddiası

Suriyeliler Araç Muayene Ücreti Ödemiyor İddiası

4 Ağustos 2020 tarihinde Haberiniz.com adresli bir web sitesi tarafından hazırlanan ve aynı gün içerisinde İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ Twitter hesabından kaynak gösterilerek paylaşılan haberde Suriyelilere ücretsiz araç muayenesi yapıldığı iddia edildi. Kısa sürede 8 bin RT ve 15 bin beğeni alan haberin uydurma olduğunun ortaya çıkması sonrasında ise Ümit Özdağ yine Twitter hesabından bir özür mesajı yayınladı.

Tekrar Muayenesi Herkes İçin Ücretsizdir
Haberiniz.com adresli internet sitesi, Suriyeli bir araç sahibine ait olduğunu iddia ederek sol üst kısmında Tekrar Muayenesi yazan raporu kaynak gösterip Suriyelilerin Tüvtürk istasyonlarından araçlarını ücretsiz olarak muayene ettirdiklerini iddia etti. Oysaki tekrar muayenesi Tüvtürk istasyonlarında zaten herkes için ücretsiz yapılıyor. Ağır kusurları sebebiyle muayeneden geçemeyen araçlara bir defaya mahsus azami 1 aylık tamir süresi hakkı tanınmakta. Bu azami süre içerisinde araç sahibi, aracının ağır kusurlarını giderip muayene için yeniden randevu alması durumunda muayene ücreti ödemiyor. Tekrar muayenesi olarak isimlendirilen bu durum her araç sahibi için ücretsiz. Araç muayene raporlarının sol üst kısmında yapılan işlemin “Tekrar” olup olmadığı yazmakta. Tekrar muayenesi ücretsiz olduğu için size verilen raporda da 0 (sıfır) yazıyor.

Ümit Özdağ Suriyelilere Ücretsiz Araç Muayenesi İçerik Doğru Değil

TÜVTÜRK: Suriyelilere Ücretsiz Muayene Yapılmıyor
TÜVTÜRK’ün Suriye plakalı araçların muayeneleri ile ilgili yayınladığı Türkçe dilinde hazırlanan duyuruda, yalnızca hususi olarak tescil edilen araçların muayenesinin yapılacağı, muayene için getirilmesi gereken belgeler, istasyona gelmeden yapılması gerekenler ile istasyona geldikten sonra yapılması gerekenler yazıyor. Trafik sigortası olmayan araçların muayeneye alınmayacağı da bu duyuruda belirtilmiş. Uydurma haberin kurgulandığı raporda yer alan aracın plakası Sakarya iline kayıtlı MA plakalı (Misafir statüsünde) bir araç. MA plakalı araçlar “Suriye plakalı araç” demek değildir. Suriye’deki araçların plakaları Latin alfabesine göre değil Arap alfabesine göre yazılmakta. Suriye plakalı araçlar Türkiye’ye giriş yaptığında plakalarını Latin alfabesine dönüştürmek zorunda. Aracın tescil edilip trafiğe çıkabilmesi için araç muayenesi zorunlu. Muayene için ise duyuruda da yer aldığı gibi trafik sigortası şart olarak koşulmuş.

TÜVTÜRK Suriyelilere Araç Muayenesi Duyuru

İçerikler Hatalı Olmasına Rağmen Silinmedi
Haberi hazırlayan Yazı İşleri Müdürü Aycan Şap ile görüşmek için internet sitesinde yer alan iletişim hattını aradık. Telefona çıkan kişi “burası değil yanlış” diyerek telefonu kapattığı için Teknik Sorumlu ve Reklam Direktörü Gökhan Türkmenoğlu’na ulaştık. TÜVTÜRK ile görüştüklerini, ücretsiz muayene olmadığını öğrendiklerini ve haberi yazan kişiye gerekli bilgilendirmeleri yaptığını anlattı. Paylaşılan görselin bir tekrar muayenesine ait olmasına, Suriyelilere yönelik ücretsiz bir muayene işleminin olmadığının TÜVTÜRK tarafından gazeteye bildirilmesine ve Ümit Özdağ’ın yaptığı paylaşımın uydurma olduğunu kabul edip özür dilemesine rağmen hem haber hem de paylaşımın halen silinmemiş olması yanlış bilginin sosyal medya kullanıcıları arasında yayılmasına devam ediyor.

TÜVTÜRK Duyurusundan Öğrendiklerimiz:

  • Plakası MA’da olsa, araç Suriye’den de gelse, araç sahibi Suriyeli’de olsa trafiğe çıkan her araç periyodik muayene yaptırmak zorunda.
  • Suriyeliler de herkes gibi sıra numarası alıyor ve sıra bekliyor.
  • Suriyeliler de herkes gibi muayene ücreti ödüyor.
  • Suriyeliler de araçları için trafik sigortası yaptırmak zorunda.
  • Suriyeliler de herkes gibi motorlu taşıtları için vergi ödemek zorunda.

Tüvtürk Muayene Tekrarı