Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Kilis’teki Mehmet Uluğ Can Ortaokulu’nda eğitim gören ve 5 yıldır Türkiye’de yaşayan Suriyeli Muhammet Halil, 1 Haziran’da yapılan LGS sınavında (Liselere Geçiş Sistemi) tüm soruları doğru yanıtlayarak tam puan aldı.

Asıl mesleği mimarlık olan ancak Türkiye’de bir mobilya atölyesinde işçi olarak çalışan mimar bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olan Muhammet Halil, Suriye’deki iç savaşın ardından Türkiye’ye geldiklerini ve Gaziantep’e yerleştiklerini bir süre sonra Kilis’in eğitiminin iyi olduğunu öğrenince PİKTES Projesi kapsamında oluşturulan geçici eğitim merkezinde 4. sınıf öğrencisi olarak okula başladığını belirtti.

“6. sınıfta Mehmet Avcu hocamla tanıştım sağ olsun bana çok yardımcı oldu. Gerektiğinde eve gelip beni çalıştırdı. Sağ olsun çok emeği var üzerimde. 7. sınıfa geçtiğimde ‘şu kadar puan alırsan şuraya gidersin’ gibi sınavla ilgili bilgiler almaya başladım. Sonra 8. sınıfa geçtim ve orada bayağı değiştim. Benim için çok önemli bir yıldı, çünkü çok fark yapmıştım. Sınavlara çalışmaya ilk başladığımda bayağı zayıftım hatta 300 puan alacak kadar kötüydüm. Sonra yavaş yavaş kolay yayınlardan, zor yayınlara geçmeye başladım. Okulda girdiğim ilk denemede birinci oldum bu da beni çok motive etti.”

PİKTES Projesi Nedir?
“Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi” projesi Milli Eğitim Bakanlığı ile AB Türkiye Delegasyonu arasında Avrupa Birliğinin ödemeyi taahhüt ettiği Mali Yardım Programı (FRIT) çerçevesinde yürütülen bir projedir. Projedeki tüm finansman AB üye ülkelerinden karşılanmakta olup Milli Eğitim Bakanlığı projenin uygulamasını yapmaktadır.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
 
 
golge