Suriyeli Esnaflar Neden Vergi Vermiyor?

Ekonomik krizin sebeplerinden biri olarak gösterilen ve her zam haberi sonrası hedef haline gelen Suriyelilerin “neden vergi vermiyorlar?” sorusuna cevap aradık. Haberimizde sadece vergi konusunu değil, iş yeri çalıştırma ruhsatını, gıda güvenliği, kalite ve temizlik denetimlerini ve Arapça tabela meselesini de inceledik.

Vergi Denetimini Kim Yapıyor?
Vergi denetimi illerde ve ilçelerde yetkili olan vergi müdürlüğüne bağlı personel tarafından yapılmaktadır. Görevli personel periyodik olarak vergi mükellefi olanları denetlediği gibi, ihbar üzerine de denetimler yapmaktadır. Her ticari işletme vergi ödemekle yükümlüdür. Bir işletmenin vergi vermediğini tespit ettiyseniz bunu ihbar edebilirsiniz. Vergi ödemek bir vatandaşlık görevi olduğu gibi, vergi kaçıranları ihbar etmek de bir vatandaşlık görevidir. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vergi kaçakçılarını ihbar edenlere ikramiye de verilmektedir.

Suriyelilerin Vergi Konusunda Muafiyeti Var mı?
Suriyeli esnafların vergi konusunda ne bir muafiyeti ne de bir ayrıcalığı var. Bir Türk esnaf nasıl ki bir iş yeri açtığında ticaret/esnaf odasına kayıt olması gerekiyor, yazar kasa alıp yaptığı satışlar üzerinden fatura kesmesi gerekiyorsa Suriyeliler veya diğer yabancılar için de aynı şeyler geçerli. Suriyeliler hem kendileri için hem de yanlarında çalıştırdıkları yabancı kişiler için Çalışma İzni almak zorundalar. Yasal izinleri alınmış bir iş yerinde belediye ruhsatı, vergi levhası ve yazarkasa bulunuyor. Eğer bir belediye sınırları içerisinde kaçak olarak işletilen bir kafe, bakkal, market veya giyim mağazası varsa bunun Suriyelilere sağlanan bir ayrıcalıktan dolayı olmadığını bilmelisiniz.

Sultanbeyli Belediyesi Yazar Kasa Pos Cihazı
Sultanbeyli’de bir işletme. İşyeri sahibi yazar kasa POS cihazı kullanıyor.

Gıda Güvenliği Denetimleri, Kalite Kontrolü
Bir işletmenin temizlik konusundaki denetimleri bağlı olduğu belediyenin sorumluluğundadır. Zabıta ekipleri işletmelerin mevzuata uygun olup olmadığını denetlerler. Ruhsatı, vergi levhası, yazarkasasının olup olmadığını, temizliğini, yangın söndürme cihazını ve fiyatları kontrol ederler. Eğer bunlardan bazıları eksikse gerekli uyarılar yapılır. Eksiklikleri gidermek ve kurallara uygun bir işletme olmak her işletme sahibinin görevidir. Suriyelilerin denetlenmemesi gibi özel bir uygulama yoktur. Yine de denetlenmediğini düşünüyorsanız bunun sorumlusu da denetlenmeyen işletme sahipleri değil belediyelerdir.

Arapça Tabelalarla İlgili Düzenleme
Bir işletmenin tabelasının hangi standartlarda olması gerektiği Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenmiştir. Buna göre tabelada eğer yabancı dilde de ifadeler kullanılacaksa bu ifadeler Türkçe ifadelerden en az %25 daha küçük yazılması kuralı getirilmiştir. Fakat burada belediyelerin farklı uygulamaları söz konusudur. Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sultanbeyli Belediyesi ve Fatih Belediyesi başta olmak üzere bir çok belediye sorumluluk alanlarında bu kuralı yönetmelikleri ile zorunlu kılarken, Zeytinburnu Belediyesi bu kuralı çeşitli gerekçelerle uygulamıyor. İstanbul’da valilik tarafından gerçekleştirilen denetimlerde ise sadece kurallara uymayan Arapça tabelalar kaldırılıyor. Tamamı İngilizce veya tamamı Rusça olan tabelalara dokunulmuyor. Beyoğlu Belediyesi ise herhangi bir ayrım yapmadan yabancı dildeki tüm tabelaların kurallara uygunluğunu denetliyor ve gereken işlemleri yapıyor.

Sultanbeyli Belediyesi Doğru Arapça Türkçe Tabela Uygulaması
Sultanbeyli Belediyesi İzin Verilen Türkçe-Arapça Tabela Uygulaması

Uygulamada Bir Standart Yok
Her ne kadar tabelalar konusunda TSE tarafından bir standart belirlenmiş olsa da uygulamada bir standart olmadığı görülüyor. Etrafınızın Arapça tabelalarla dolmasının sebebi işte bu uygulamalardaki farklılıklar. Eğer mesele görüntü kirliliğinin önüne geçmek ise bu herhangi bir dil ayrımı yapılmadan tüm yabancı tabelalara karşı uygulanmalı. Eğer sadece Arapça dili ile ilgili bir sorun varsa o halde tüm il ve ilçelerde standart bir uygulama getirilmeli ve bu ayrımcılığın önüne geçilmeli.

Derneğimizin de bulunduğu Sultanbeyli ilçesinde Suriyeli esnafların hem tabela denetimi hem de ruhsat ve temizlik denetimi belediye görevlileri tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Suriyeliler için özel bir yönetmelik söz konusu değildir. Kendi ilçenizde standartların dışında bir yapılanma varsa sorumlu olan kurum belediyedir.

*Suriyelilerle ilgili sosyal medyada çıkan 17 asılsız iddiayı inceledik. Mülteciler Derneği tarafından hazırlanan Doğru Bilinen Yanlışlar kitapçığına ulaşmak için tıklayınız…

Suriyelilerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

 Telegram kanalımıza abone olarak güncel bilgilerden anından haberdar olabilirsiniz.