Sultanbeyli Sosyal Uyum Çalıştayı

Avrupa Birliği’nin finanse ettiği, Sultanbeyli Belediyesi ve Kırkayak Kültür’ün desteklediği “Sultanbeyli’deki Dezavantajlı Etnik Mülteci Grupların Sosyal Uyum ile Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında 2 Ekim 2018 tarihinde çalıştay programı gerçekleştirdik.

Katılımcılarımız
Programda dezavantajlı gruplar, etnik gruplar, Suriyeli sığınmacılar, Çingeneler, Domlar, Abdallar ve Romanlar ile ilgili çalışmalar yapan veya yapma isteği bulunan yerel ve uluslararası kurumlar, sivil toplum kuruluşları, belediyeler, üniversiteler, hak savunucuları ve akademisyenler aramızda olup bilgi ve deneyim aktarımında bulunmaları için davet edildi. 62 kişinin katılım sağladığı çalıştay programında 9 katılımcı panelist olarak katkılarını sundu.

Neden Bir Araya Geldik?
Suriye’den Sultanbeyli’ye gelen Suriyeli sığınmacılar içinde farklı etnik gruplar vardır. Etnik mülteci azınlıkların özellikle dezavantajlı ve dışlanan gruplar olmaları nedeniyle, özel olarak çalışmaya ihtiyaç̧ duyulmaktadır. Bu sebeple bu grupları tanımak adına proje kapsamında saha görüşmeleri gerçekleştirdik.

Neler Konuştuk?
Çalıştay programı elde edilen verilerin sunulması ve sözü geçen gruplarla çalışmalar yürüten kişi ve kurumların deneyim aktarımında bulunması ile başladı. Katılım sağlayan 9 panelistin;

  • Farklı Yaşam Biçimleri ve Saha Deneyimleri
  • Göç ve Kimlik Sorunu
  • Ayrımcılıkla Mücadele
  • Yerel Yönetimlere Düşen Görevler ve Sosyal Uyum ile Geliştirilebilecek Stratejiler

oturumlarında bilgi ve deneyimlerini sunmasıyla verimli bir program gerçekleştirdik. Program bittikten sonra katılımcılar ile birlikte Mülteciler Toplum Merkezi ziyaret edildi.

Sultanbeyli Sosyal Uyum Çalıştayı raporu için TIKLAYINIZ.