Reyyan’ın İyileşme Süreci Devam Ediyor

Henüz 2 yaşında olan Reyyan geçtiğimiz Kasım ayında ailesiyle birlikte derneğimize geldiğinde oturamıyor, sağa sola dönemiyor ve hareket etmekte zorlanıyordu. Salgın döneminde hastaneye götürülemediği için hastalığının tanısı koyulamadı. Yaklaşık 4 aydır BPRM desteği ve Relief International partnerliğinde faaliyet gösterdiğimiz merkezimizde Reyyan’a fizik tedavi desteği sağlıyoruz.

Fizyoterapistlerimizden Sevda Zengin, Reyyan’ın durumunu şöyle özetliyor;

“Reyyan bize ilk geldiğinde hem kollarında hem de bacaklarında tonus artışı (*Kasın istirahat halinde gerginliğinde artış) vardı. Sadece sırt üstü yatabiliyordu. Oturamıyordu, emekleyemiyordu, sağa sola dönemiyordu. Şu an ise destek almadan oturabiliyor, alkış yapabiliyor, oyuncaklarla oynayabiliyor ve yiyecekleri ağzına götürebiliyor. Saçındaki tokayı çıkarıp atabiliyor ve kardeşiyle birlikte oyun oynayabiliyor. Dengesini güçlendirmek için çalışmaya devam ediyoruz.”

Reyyan'ın İyileşme Süreci Devam Ediyor

  • Oturma, yürüme deneyimi olmadığı ve zeminle temas etmediği için ayak tabanı gelişmemişti; daha iyi taban basınç duyusu alsın ve bacaklarındaki, özellikle ayaklarındaki tonus artışı azalsın diye Consciences International desteği ile DAFO (Dinamik Ayak Bileği Ortezi) sağlandı.
  • Oturma dengesi kazanması, daha rahat oturması ve daha fazla sosyalleşebilmesi için süngerden yaptığımız CP (Serebral Palsi) sandalyesi verildi.

Reyyan'ın İyileşme Süreci Devam Ediyor

Tedavisine ilk kez Mülteciler Derneğinde başlayan Reyyan’ın kaslarındaki gerginlik ve istem dışı spazmlar kendisine temin edilen yardımcı cihaz sayesinde büyük oranda azaldı. Fizik tedavi süreci aktif bir şekilde devam ediyor. Pandemi sebebiyle hem online hem yüz yüze yapılan fizik tedavisi seanslarına aksatmadan katılıyor. Reyyan’ın sürecini Mülteciler Derneği’nin Fizik Tedavi Birimi olarak yakından takip ediyoruz.

Reyyan'ın İyileşme Süreci Devam Ediyor

Faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz için her zaman desteğinize ihtiyacımız var. Bağış yapmak için TIKLAYINIZ

Conscience International
*Conscience International Afrika, Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da insani yardım alanında aktif olarak faaliyet gösteren uluslararası bir yardım kuruluşudur.