Orion ve Karanlık Masal Atölyesi: Korkularla Baş Edebilmek

3 Nisan 2018 tarihinde Şehit Öğretmen Hamit Sütmen İlkokulu’nda Türkiyeli ve Suriyeli öğrencilerle birlikte soyut bir masal atölyesi çalışması gerçekleştirildi. Çocuklar önce halka şeklinde oturdu ve birbirleri ile tanışmaları sağlandı. Atölyenin psikolojik danışmanı, “Orion ve Karanlık” adlı masalı, anlatıcı olarak sesli bir şekilde ve masalın görsellerini çocuklara göstererek okudu.

Böylece, çocukların hikayenin akışına kendilerini daha rahat bırakmaları ve kendilerini masalın kahramanı ile özdeşleştirebilmeleri amaçlandı. Kahramanın karanlık korkusunu nasıl yendiğini anlatan bu hikayede, çocukların ne türden ve nasıl korkuları olduğu soruldu. Bu korkularla nasıl baş edebileceklerine dair grup olarak çözüm arandı ve arkadaşlarına nasıl destek olabilecekleri araştırıldı.

“Cesaret Kalkanı” Çalışması Yapıldı
Masalın sonunda, korktukları şeyin/şeylerin üstesinden gelmeyi kolaylaştırmak hedefi ile bunları somutlaştırabilme çerçevesinde “Cesaret Kalkanı” çalışması yapıldı. Bu çalışmada, çocukların hikaye okunurken kendi korktukları şeylere verdiği örneklerden yola çıkıldı ve bu korkularını yenecek “kalkan”larını oluşturmaları istendi. Kalkanlarını, fon kartonlarına renkli kalemler yardımıyla resmeden çocuklar, ilk başta zorlansa da, arkadaşlarının ve kolaylaştırıcının desteği ile çalışmalarını tamamladı. Farklı masal kitapları ile farklı okullarda gerçekleştirilen masal atölyeleri, Mülteciler Derneği ve Mülteciler Eğitim Merkezi bünyesinde devam edecektir.