Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Mülteci ÇocukSuriye’de yaşanan savaş, 11 milyondan fazla insanın yaşadıkları yerlerden ayrılmalarına sebep oldu. Bu insanların büyük çoğunluğu komşu ülkeler olan Lübnan ve Türkiye’ye göç etti. Ülkelerinde devam eden savaş nedeni ile göç ettikleri ülkelerde “Mülteci” statüsünde yaşamaya başladılar. Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyadaki mülteci statüsüne sahip insanlara bakıldığında, bir insanın mülteci olarak kalma süresi ortalama 17 yıl sürmekte. 50 yıldır mülteci statüsünde yaşamakta olan insanlar var.

Savaşın Aktörleri Duyarsız Davranıyor
Devam eden savaşları bitirmek, farklı ülkelerde misafir olarak kalan insanlara yapılan sosyal yardımları karşılamaktan daha zor olmamalı. Lübnan, nüfusunun neredeyse yarısı olan 4,8 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de de yaklaşık 4 milyon mülteci var. Türkiye mülteciler için her yıl ortalama 10 milyar dolar para harcıyor. Uluslararası toplumun bu rakama katkısı ise sadece 455 milyon dolar. Lübnan’ın ekonomisi de bu denli büyük mülteci sayısından olumsuz etkilenmiş durumda. Suriye’deki savaşta rol alan birçok aktör ise mültecilere yardım konusunda duyarsız davranıyor.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
 
 
golge