Mülteci Çocuklarla Üsküdar Hayvan Barınağını Ziyareti

Üsküdar’da bulunan Hekimbaşı Geçici Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne mamalarımızı yanımıza alarak hayvanları ziyarete gittik. Türkiyeli ve mülteci çocuklarla birlikte yaptığımız bu ziyarette ilk önce, barınak görevlilerinin eşliğinde barınaklarda bulunan kedi ve köpekleri gördük.

Çocukların yaralı ve hasta olan hayvanları fark etmesi üzerine, bu hayvanların barınakta bakım ve tedavi gördüğü açıklanmış, bu doğrultuda da çocuklara, hayvanların birer canlı olarak yaşam hakları olduğu ve bu haklarına saygı duyulması gerektiği anlatılmıştır. Böylelikle, çocukların hayvanları korumaya yönelik bilinçlenmelerini, sevgilerini ve isteklerini artırmak amaçlanmıştır.

Hayvanlara Yönelik Şiddete Karşı Onları Sevmeyi Öğrendik
Merkezin içerisinde yer alan bölümde, hayvanların ameliyat edildiği ortam gezilerek çocuklar, hayvanların tedavi edildiği koşulları barınak görevlilerinin eşliğinde öğrenmişlerdir. Son olarak, çocuklar yavru kedi ve köpekleri sevmiş, onlarla temas kurmuştur. Bu etkinlik, barınaklarda ne gibi hizmetlerin verildiğinin, barınakların neden var olduğunun, hayvanların da insanlar gibi yeme-içme, barınma ve sevgi ihtiyacının anlaşılmasının ve hayvanların yaşam hakkını savunmanın önemini ortaya koymuştur.