Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

10-14 yaş aralığındaki Suriyeli çocukların katılımıyla fen bilimleri alanında eğlenceli deneyler yapacağımız 5 haftalık atölyenin üçüncü dersi tamamlandı. Bu haftaki atölyenin konusu “Gizemli Kimya” ydı. Çocuklar ile birlikte rengarenk sıvılar deneyinde limon, deterjan, sirke ve karbonatta asit özelliği olup olmadığı test edildi. Zararlı asitli içecekler hakkında konuşuldu. Islanmayan kum deneyinde kum üzerine damlalıkla su damlattılar, suyu kumun üzerinde gezdirdiler. Kumun ıslanmadığını gören çocuklar sebepleri üzerine eğitmenleri ile konuştular.

“Kabaran Köpükler” deneyinde çocuklar çeşitli maddeleri karıştırarak rengarenk köpükler yaptılar.

“Fil Diş Macunu” deneyi ise biraz tehlikeli olduğu için eğitmen tarafından yapıldı. Kocaman devasa bir köpük oluştu ve bunun nedenleri üzerinde konuşuldu. Atölye bitiminde çocuklara damlalık hediye edildi.

Deneyler sırasında bir çevirmen aracılığıyla Suriyeli çocuklara Arapça anlatım da yapıldı. Mucitler Atölyesi Bilim Okulundan bir eğitmenin eşlik ettiği atölye Welthungerhilfe’nin desteği ile gerçekleştirildi.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
 
 
golge