Lena Chamamyan: Avrupa Bana Yalnızlığı Sevmeyi Öğretti

Annesi Mardinli, babası Kahramanmaraşlı olan Ermeni asıllı Suriyeli müzisyen Lena Chamamyan, 2012’de Suriye savaşından kaçarak Paris’e yerleşti. Arap dünyasının en etkili 500 figüründen biri seçildi ve Avusturya’da beş yıldızlık bir dünya müziği sanatçısı ilan edildi. Ailesini Suriye’de bırakarak yıllardır Fransa’da yaşayan sanatçı Suriye’yi çok özlediğini belirtiyor ve ekliyor: “Avrupa bana yalnızlığı sevmeyi öğretti”

Kimse Mülteci Olmayı Seçmez
“Etnik köken, cinsiyet, sosyal statü ne olursa olsun Suriye’liler şiddetten kaçtılar ve dünyanın başka ülkelerine sığındılar, Türkiye gibi. Kimse Türkiye’nin Suriye’lileri ağırlama çabasını yok sayamaz. İnsanlık namına gerçekten büyük bir emek harcandı.

Mülteci krizinden önce Türkiye Suriye’liler için bir seyahat yeriydi. Özellikle Halep ve civarında yaşayanlar için. Bugün mesele çok daha karmaşık ve zor. 5 senedir bir çözüm üretilemedi ve birçok Suriye’li Türkiye’de doğup, büyüyor. Ben politik oyunları sevmiyorum çünkü insanların hayatlarına mal oluyor. Şahsen şarkı söylemeye ve insanları iyileştirmeye devam edeceğim. ”

Savaşın acılarını müziği ile dindirmeye çalışan sanatçı Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar için gösterdiği çabayı yakından takip ediyor. Şam’da doğan Chamamyan, ilk konserini 5 yaşında verdi. Caz, folk, oryental, fado, sufi, Afrika ve Latin müziğinin ahenkli birleşmesiyle oluşan müziğini 22 Ekim 2016 tarihinde Zorlu PSM’de sergileyecek.