Şam’ın Yürüme Bozukluğu Düzeliyor

10 yaşındaki küçük Şam kollarına, bacaklarına ve başına giden sinirlerini etkileyen ve bu uzuvlardaki kaslarını güçsüzleştiren bir virüse* yakalandı. Ailenin tedavi için başvurduğu doktorlar Şam’ın bir an önce fizik tedavisi alması gerektiğini belirtti. Şam’ın ailesi 2 sene önce tedavi için Sultanbeyli’deki Mülteciler Derneği Rehabilitasyon merkezimize başvuru yaptı.

Şam’ın tedavisinin ilk dönemlerinde vücudunda, özellikle ellerinde ve bacaklarında, yaygın titremeler vardı. Bu nedenle tek başına titremenin yarattığı denge bozukluğundan dolayı yürümekte ve oturmakta zorlanıyordu. Yine benzer sebeple el becerileri de yeterli düzeyde değildi.

*Guillain Barre Sendromu
Mülteciler Derneği | Şam'ın Yürüme Bozukluğu Düzeliyor

Tedavi Meyvelerini Veriyor
Fizyoterapi birimimiz iki yıl boyunca yoğun bir şekilde Şam’a fizik tedavi uyguladı. Bunun yanında medikal destek sağlandı. Tek başına yürümesini kolaylaştırmak adına yürüteç ve kaslarının kuvvetsizliğinden dolayı oluşan düşük ayak sendromunun tedavisi içinse ayak bilek ortezi (AFO) Şam için temin edildi. Verilen destekler sonucunda küçük Şam’ın kasları kuvvetlendi ve düşük ayak sendromu büyük ölçüde giderildi ve AFO’yu kullanmayı fizyoterapistlerimizin gözetimde bıraktı. Ellerindeki titreme sebebiyle yazı yazmakta zorlanan Şan şu anda normale yakın bir şekilde yazı yazabilir, yemek yiyebilir durumda. Zamanla daha iyiye gidecek şekilde yürüme bozukluğu da azaldı ve temel ihtiyaçlarını kendi başına görebilir duruma geldi.

Mülteciler Derneği | Şam'ın Yürüme Bozukluğu Düzeliyor

Tedavide Sona Doğru:
Denge çalışmalarımız sonunda önümüzdeki aylarda tedavisini sonlandırmayı düşündüğümüz Şam’a Conscience International desteği ile medikal ayakkabı ve AFO’nun birleşiminden oluşan bir cihaz yaptırdık. Bu sayede hayatının sonraki dönemlerinde de hastalığın etkilerinin azalmasını ve Şam’ın yaşam kalitesinin artmasını umuyoruz.

Faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz için her zaman desteğinize ihtiyacımız var. Bağış yapmak için TIKLAYINIZ

Conscience International
*Conscience International Afrika, Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da insani yardım alanında aktif olarak faaliyet gösteren uluslararası bir yardım kuruluşudur.