Çocuklar “Panda” Programıyla Kodlamayı Öğrendi

Keşif Laboratuvarı çalışmalarına devam ediyor. Bu hafta bir kez daha Türk ve Suriyeli çocuklar kodlama eğitimleri almak üzere bir araya geldi. Tanışma oyunuyla faaliyete başlayan çocuklar birbirlerini tanıdıktan sonra icat etmek istedikleri şeylerden bahsederek oldukça yaratıcı fikirler ortaya çıkardı. Ardından “Scratch” programı üzerinde çalıştılar. “Algoritma” kodlama biliminin nasıl olduğunu öğrendiler ve videolarla yapılan eğitim ardından “Makey Makey” kitlerini kullanarak kendi çalışmalarını gerçekleştirdiler.

Türk ve Suriyeli Çocuklar Keşif Laboratuvarında Bir Araya Geldiler
Keşif laboratuvarının ikinci gününde yine aynı Türk ve Suriyeli çocuklar bir araya gelerek eğitimin bir sonraki aşaması gerçekleştirdi. Bu aşamada çocuklar bir elektrik devresi yaptı. Gerekli malzemeler ve bunların nasıl kullanılacağı, devrenin nasıl oluşturulacağı çocuklara öğretildi. Ardından tüm çocuklar kendi elektrik devrelerini oluşturarak bilgisayarlarına bağladılar. Devreleri bilgisayarda bir programla birleştirerek çalışmaya devam ettiler. “Panda” programıyla kodlamayı öğrenen çocuklar, alternatif akımı, çoklu akış ve en son sansürlü ışıkları yapılmasını de deneyerek öğrendiler. Çalışma sonunda tüm öğrenciler sertifikalarını aldılar ve çocuklara 3D yazıcıda yapılmış küçük robot adamlar hediye edildi.

Welthungerhilfe’nin desteği ile kurulan Keşif Laboratuvarı gerçekleştirdiği çalışmalarla Türk ve Suriyeli çocukları bir araya getirerek sosyal uyuma katkı sağlamaya devam edecek.

Alman İşbirliği Welthungerhilfe