Kadınlar Meclisinin İlk Oturumu Gerçekleşti

Mülteciler Derneği olarak her insanın fikrinin önemli olduğunu savunuyoruz. Farklı fikirlerin paylaşılarak ortak doğrularda buluşulabilmesi adına katılımcılığı arttıran meclis mekanizmalarını derneğimizde aktif hale getirdik. Sadece mültecilerden oluşan meclislerimizde mülteciler kendileri hakkında var olan problemleri beraber tartışıyorlar.

İlk Oturum Gerçekleşti
Kadınlar Meclisi 22 Aralık 2017 tarihinde kadın meclisi ilk oturumunu gerçekleştirdi. Toplantıda meclislerin ne olduğuna, hangi kaygıdan hareketle neyi hedeflediğine değinildi. Katılımın artması ve devamının sağlanmasıyla birlikte bireysel çıkarların ötesinde mültecilerin ortak dertlerini konuşmanın ve bunlar için beraber çözüm yolları aranmasının önemine vurgu yapıldı. İlk kez toplanan kadınlar kendi gündemlerini mecliste tartışmaya açtılar. Toplantının gündemlerinden bir tanesi Türklerin Suriye ve Suriyeliler hakkında doğru bildiği yanlışlardı. Kendilerini daha iyi anlatabilmeleri konusunda daha çok şey yapmak gerektiğini vurguladılar. Bir diğer gündem ise ilkokul çocuklarının Türkçe dil becerilerinin eksik olması sebebiyle derslerinde geri kalması gerçeğiydi. Bununla ilişkili olarak öğretmenlerin yanlış tutumları da masaya yatırıldı. Son olarak kadınların annelik, çocuk bakımı ve hijyen gibi konular üzerinde bilgi eksiklikleri olduğu vurgulandı. Buna yönelik olarak eğitim verilmesinin uygun olacağı görüşünde birleşildi. Meclis faaliyetinden memnun kalan kadınlar iki haftada bir toplanma kararı aldılar.

Meclislere Katılmak için
Meclislere katılmak için Mülteciler Derneği Toplum Merkezindeki danışma masasından kayıt yaptırabilir, siz de fikirlerinizi sunabilirsiniz.