İstanbul Valiliği’nden Önemli Duyuru: Suriye Uyruklu Yabancıların Kayıtlı Oldukları İllere Dönüşü

İstanbul Valiliği, 28 Temmuz 2023 tarihinde geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancıları ilgilendiren önemli bir duyuru yapmıştır.

Deprem mağduru olan ve kayıtlı oldukları illere dönüşle ilgili süreçte bulunan Suriye uyruklu yabancıları yakından ilgilendiren bu duyuruya göre, İstanbul ilinde ikamet eden ve kayıtları İstanbul dışındaki illerde bulunan Suriye uyruklu yabancılar, 24 Eylül 2023 tarihine kadar kayıtlı oldukları illere dönmeleri gerekmektedir.

Söz konusu tarihe kadar kayıtlı oldukları il olan İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvuran yabancılar, kendilerine yol izin belgesi verilecektir. Bu belge ile kayıtlı oldukları illere dönmek üzere seyahat etme imkanı sağlanacaktır.

Ayrıca, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle depremden etkilenen illerden gelen ve daha önce yol izin belgesi verilen geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancılar, ikinci bir duyuruya kadar İstanbul’da kalmalarına izin verilecektir.

Bu önemli duyuru, deprem mağduru olan ve kayıtlı oldukları illere dönüşle ilgili süreçte bulunan Suriye uyruklu yabancıları yakından ilgilendirmektedir.

Kaynak: İstanbul Valiliği