Henüz 9 Aylık Olan Aya’nın Tedavisi Devam Ediyor

Henüz 9 aylık olan Aya *Hidrosefali ve *Spina Bifida hastası. Aya 2 aylıkken, BPRM’in desteği ve Relief International partnerliğinde faaliyetler gerçekleştirdiğimiz Rehabilitasyon Merkezimizde tedavisine başladık. Ameliyat oldu ve *şant takıldı. Ameliyat öncesinde ve sonrasında takibini yaptık. Şu an desteksiz oturabiliyor ve başını tutabiliyor.

Fakat sinirlerinde hasar olduğu için bileklerinde hareket yok. Ayak bileklerinde şekil bozukluğu olmasın diye ortez ölçüleri alında ve uygulaması yapıldı. Düzenli olarak fizik tedavi seanslarına devam ediyoruz. Hedefimiz kendi başına desteksiz oturabilmesi ve emekleyebilmesi.

*Hidrosefali: Beynin bazı odacıklarında bulunan beyin-omurilik sıvısının miktarının artması ile kafa içindeki basıncın yükselmesine ve beynin zarar görmesine neden olur.

*Spina Bifida: Spina bifida, anne karnında oluşan bir hastalıktır. Hamileliğin ilk ayında oluşan bu anomalide, bebeğin omurgası şekillenirken tam olarak kapanmaz ve bu nedenle halk arasında “Ayrık Omurga Hastalığı” olarak da bilinir.

Şant: Şant, kafatasına küçük bir delik açılarak beyin omurilik sıvısının bulunduğu odacığa yerleştirilir. Daha sonra baş, boyun ve karın cildinin altından geçen bir tünel açılarak şantın diğer ucu, bu sıvının rahatlıkla emilebileceği kalp veya karın boşluğu içine yönlendirilir.

Faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz için her zaman desteğinize ihtiyacımız var. Bağış yapmak için TIKLAYINIZ