Açık Ortaokul ve Açık Lise Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Açık Ortaokul ve Açık Lise, okula gitme zorunluluğu olmadan hiç okula gitmemiş ya da okulu bırakmak zorunda kalmış kişilerin eğitime ulaşabilmesini sağlayan bir eğitim sistemidir. Açık Ortaokul ve Açık Lise’ye Başvurmak isteyenler gerekli evraklarını tamamlayarak eğitim hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Okuma-yazma bilmeyenler ise Halk Eğitim Merkezlerinin kurslarından faydalanarak okuma-yazma öğrenebilir ve İlkokul eğitimlerini tamamlayabilirler.

Açık Ortaokul’a Kimler Başvurabilir?

Eğitim öğretim çağı dışına çıkmış olan kişilerden;

 • Ortaokul veya imam-hatip ortaokulunun 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarından ayrılan,
 • İlkokul 4. Sınıfı tamamladığını belgelendiren,
 • Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar,
 • Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfı bitirenler düzeyinde Denklik Belgesi olanlar.

Açık Öğretim Ortaokuluna başvurabilir. Açık öğretim Ortaokulu dönem sınavlarından başarılı olup ortaokul mezunu olan kişiler Açık Öğretim Lisesi’ne devam edebilirler.

Açık Lise’ye Kimler Başvurabilir?

Eğitim öğretim çağı dışına çıkmış olan kişilerden;

 • Ortaokul mezunu olanlar,
 • Lise eğitimine devam edemeyenler,
 • Yurt dışında eğitim almış olup mezuniyet belgesi olması şartıyla İl Millî Eğitim Müdürlüklerinden Denklik Belgesi almış olanlar Açık Öğretim Lisesi’ne başvurabilir.

Açık Öğretim Lisesi mezuniyeti sonrasında yükseköğretime devam etmek isteyen Türkiye vatandaşları YKS’ye (Yükseköğretim Kurumları Sınavına), geçici ve uluslararası koruma ve ikamet izni olan bireyler YÖS’e (Yabancı Öğrenci Sınavlarına) girerek örgün yükseköğretim kurumları veya üniversitelerin açık öğretim bölümlerine devam edebilirler.

Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına Kimler Başvurabilir?

Eğitim öğretim çağı dışına çıkmış olan kişilerden;

 • Eğer kişi hiç okula gitmemiş fakat Türkçe okuma yazma biliyorsa,

Halk eğitim merkezlerinde düzenlenen Yetişkin I. ve II. kademe seviye tespit sınavlarına girip başarılı olarak ilkokul mezunu olabilirler.

 • Eğer kişi hiç okula gitmemiş ve Türkçe okuma yazma bilmiyorsa,

Halk eğitim merkezlerinden başvurusu alınan I. Ve II. Kademe Okuma Yazma Eğitimi Kursuna devam edip başarılı olanlar ilkokul mezunu olabilirler.

*Yabancı kimlik numarası olmayan adayların kayıt işlemi yaptırabilmeleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğüne başvurmak suretiyle yabancı kimlik numarası almaları gerekmektedir.

Denklik Başvurusu nasıl yapılır?

Denklik Başvurusuna yurt içi ve yurt dışındaki ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim görenler ve mezuniyet veya yıl sonu karneleri olan kişiler başvurabilir.
Savaş, afet, sığınma nedeniyle mezuniyet belgelerini yanlarında getirememiş kişiler için seviye tespit sınavı yapılır. Ancak İlkokul 1-4 üncü sınıflara alınacak öğrenciler için seviye tespit sınavı yapılmaz. Velisinin beyanı ve öğrencinin yaş grubu dikkate alınarak eğitim seviyesi belirlenir.

*Denklik Başvurusu yapmak için https://edenklik.meb.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Açık Öğretim Programına İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme Süreci

Açık Öğretim Ortaokul ve Liselerine ilk defa kayıt yaptırma işlemine İLK KAYIT ya da YENİ KAYIT denir. İlk kayıt ve kayıt yenileme tarihleri, Açık Öğretim resmi web sitelerinden duyurulmaktadır. Duyuruları takip etmek amacıyla Açık Öğretim Ortaokulu için https://aio.meb.gov.tr/, Açık Öğretim Lisesi https://aol.meb.gov.tr/ adresleri ziyaret edilmelidir.

Kayıt yaptırmak isteyen kişiler, kayıt tarihleri içerisinde Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bankasına ilk kayıt kılavuzunda belirtilen ilk kayıt ücretlerini yatırdıktan veya https://odeme.meb.gov.tr/ adresinden T.C kimlik numaralarını girerek kayıt ücretini ödedikten sonra kayıt için gerekli evrakları tamamlayarak, Halk Eğitimi Müdürlüklerinde kayıt işlemlerini yaptırabilirler.

İlk kayıt sonrasında yapılan kayıtlara ise KAYIT YENİLEME işlemi denmektedir. Her yıl 3 kez kayıt yenileme dönemi duyurusu yapılmaktadır, eğitimine devam etmek isteyenler her dönem kayıt tarihleri içerisinde kayıt yenileme ücreti  yatırılmalıdır. Kayıt yenileme işlemini yaptırmayanlar dönem sınavına katılamaz Öğrenci sistemde pasif olarak gözükür. Kayıt yenileme ücreti yatırdıktan sonra öğrenci durumu sistemde aktif olarak güncellenir.

İlk kayıt için Gerekli Evraklar?

 • 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Kimlik kartı veya kimlik numarasını gösteren belge veya geçici kimlik belgesi
 • İlk kayıt sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı
 • 2007 yılı öncesi eğitimine ara vermiş olup E- okul kaydı olmayanlardan ilköğretim okulu veya ortaokul diplomasının aslı (diploması kayıp olanlardan Diploma Kayıt Örneğinin aslı) istenir.

Açık öğretim programı kaydı sonrası şifre oluşturma, ders seçimi, sınavlar nasıl yapılmaktadır?

İlk kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilen kayıt belgesi üzerinde yazan şifre ve kimlik numarası ile öğrenci girişi yapılarak yeni şifre oluşturulmalıdır.

 • Şifre oluşturulduktan sonra Açık öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrenciler ders seçimlerini yapmalıdır. Ders seçiminde öncelikli olarak ortak dersler seçilmelidir. Her bir dönem için 12 ders seçme zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Açık Öğretim Lisesi ve Ortaokulu sistemine giriş şifresini unutan öğrenciler yeni şifrelerini halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden veya 444 06 32 numaralı Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) telefonundan alabilirler.
 • Açık öğretim ortaokuluna “yeni kayıt” yapan öğrenciler bir üst sınıftan en fazla 4 ders seçebilmektedir. Zorunlu eğitim çağı içinde bulunan öğrenciler ders seçme yapamaz, sadece bulundukları sınıfın derslerinden sorumludurlar.
 • Ders seçim işlemi sonrasında Halk Eğitim Merkezi’nden, okul aile birliğine kitap ücreti ödenerek ders kitapları temin edilmelidir.
 • Ders seçimi süresince sınav giriş yerlerini değiştirebilirsiniz.
 • Sınav giriş yerlerini “Bilgi Düzenleme” menüsü altındaki “Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi” sekmesine tıklayarak güncelleyebilirsiniz.
 • Sınav tarihleri resmi web sitesinden duyurulmaktadır. Sınavlar bilgisayar, tablet ve telefonlardan online (çevrimiçi) olarak, E-sınav merkezlerinden randevu alınarak veya yüz yüze olarak yapılmaktadır. Sınavların nasıl yapılacağına ilişkin duyurular açık öğretim programlarının resmi web sitelerinden takip edilmelidir.

Sınav tarihleri takip edilmeli, telefona hatırlatıcı olarak veya yıllık ajandalara kaydedilmelidir. Açık öğretim programlarına devamlılık için bireysel çaba gereklidir. Kitaplar dışında dersleri desteklemek amacıyla Youtube kanallarındaki açık öğretim ders anlatımları takip edilmelidir. Açık öğretim programlarıyla ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için Halk Eğitim Merkezlerini, açık öğretim programlarına kayıt ve sınav süreciyle ilgili desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Çocuk ve Gençlik Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.