Gün Bahane Komşuluk Şahane

Dünya Komşuluk Gününe özel düzenlediğimiz etkinlikte yerel ve sığınmacı kadınlarla buluşarak komşularıyla olan ilişkilerini ve günümüzde komşuluğun neye dönüştüğünü konuştuk. Etkinliğimize göçmen kadınlar komşularını davet ederek katıldı. HEMDEM Kadın Kooperatifi yemekleri hazırladı, bize de komşuluk üzerine sohbet etmek kaldı.

Çoğu katılımcı pandemide eve kapanılan dönemde yaşadıkları zorluklardan bahsetti. Bu dönemde komşularına ne kadar ihtiyaç duyduklarını, o zamanki olumlu-olumsuz tutumların ilişkilerini önemli ölçüde etkilendiğinden bahsettiler. Ayrıca göçmen kadınlar bazı komşularından gördükleri ayrımcılığı paylaştı. Bu paylaşımlar üzerine çözüm önerileri konuşuldu. Yerel katılımcılar, göçmen olmayan kendi komşuları konusunda da zaman zaman benzer sorunlarla karşılaştıklarını, bu sorunların yalnızca göçmenlere özgü sorunlar olmadığını düşündüklerini söyledi.

Gün Bahane Komşuluk Şahane Dünya Komşuluk Günü

Buluşmada Mülteciler Derneği yapımı olan “Qahve” isimli kısa film izlendi. Filmde bakkala kahve almaya gönderilen bir çocuk Türkçe bilmemesi sebebiyle ne istediğini anlatamıyor. Apartmana geri döndüğünde bir komşusu ona fincanla istemesi tavsiyesinde bulunuyor. Sonunda bu yardımlaşma sayesinde misafirlere kahve ulaşıyor. Komşuluk temalı ikinci filmimiz ise Almanya’daki bir marketin reklam filmi oldu. Sonunda katılımcılarla bu filmlerin onlarda bıraktığı duygular üzerine konuşuldu. İzlediklerine benzer hikayeleri varsa paylaşmaları istendi.

Etkinliğimizde HEMDEM Kadın Kooperatifi çalışanları tarafından Suriye ve Türkiye kültürüne ait olan ikramlıklar hazırlandı. Kadınlar beğendikleri tatları sorarak tarif istedi. Yerel katılımcıların göçmen lezzetleri tatması, göçmen kadınların da yerel lezzetleri tatması buluşmanın en lezzetli tarafı oldu.