Avukat Abdülhalim Yılmaz Fikir Kulübünün Konuğu Oldu

Daha önce bireysel ve toplumsal hayatlarımızda göçün nasıl bir yer teşkil ettiği ile ilgili bir konuşma gerçekleştiren Ferhat Kentel ve sosyal uyum konusunda gerçekleştirdiği saha çalışmalarını bizlerle paylaşan Murat Erdoğan’ın konuşmaları katılımcılara farklı pencereler açmıştı. Avukat Abdülhalim Yılmaz’ın sosyal uyum ve göç meselesi ile ilgili konuşmasının hukuki içeriği ise konuyla ilgili farklı kavramları tartışma imkanını sundu.

Mülteciler Derneği göç ve sosyal uyum ile ilgili farkındalığı artırmak amacıyla başlattığı Fikir Kulübü faaliyetlerine devam ediyor. Daha önce Prof. Dr. Ferhat Kentel ve Prof. Dr Murat Erdoğan ile beraber gerçekleştirdiğimiz konuşmaların bir yenisini gerçekleştirdik. Avukat Abdülhalim Yılmaz “Mülteciler ve Hukuk” adlı konuşmasıyla göç ve sosyal uyum meselesine hukuki perspektiften yaklaştı.

Mülteciler ve Hukuk
Mesafelerin kısaldığı ve her bir parçasının birbirine daha çok entegre olduğu günümüz dünyasında göç önemle üzerinde durulması gereken bir konu olma özelliğini taşıyor. Göç yüzyılı olarak değerlendirilen 21.yüzyılın pek çok yeni gelişmeye gebe olacağı kuşkusuz. Bu gelişmelerin uluslararası hukuk ve insan hakları hukukunun içeriğini zenginleştireceği öngörülebilir. Avukat Halim Yılmaz özellikle insan hakları hukuku ve Türkiye’deki mültecilik alanına dair olan hukuki yapı ile ilgili olarak yapmış olduğu konuşmayla oldukça faydalı bilgiler paylaştı. Türkiye’nin ve diğer ulusların bağlı olduğu uluslararası sözleşmelerden, mültecilik ve “geçici koruma” gibi tanımlamalara kadar pek çok noktaya tesir eden bir konuşma gerçekleştirdi.

Mülteciler Derneği olarak Sultanbeyli‘nde gerçekleştirdiğimiz sosyal uyum ve göç içerikli konuşmalarımız devam edecektir.