Country for Syria Suriyeli Sığınmacılar için Söylüyor

Suriyeli, Türk, Çek, Fransız, Amerikalı ve İngiliz müzisyenler, dünyada yaşanan mülteci krizine dikkat çekmek için Country for Syria müzik grubunu kurmuş. Grup üyelerinden Amerikalı Owen Harris, müziklerini Suriyeli ve diğer milletlerden yardıma muhtaç mülteciler için yaptıklarını şu şekilde anlatıyor:

“Suriye’deki krizi insani yardım kuruluşunda çalışmak üzere Türkiye’ye yerleşmeden önce kendi ülkemde de yakından takip ediyordum. Çalışmakta olduğum yardım kuruluşunda yurtdışında yaşayan ve Suriyelilere yardım etmek isteyen insanlarla iletişime geçip, onlardan gelen bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Country for Syria grubunda müzisyenim. Söylediğimiz her şarkıdan sonra kafamdaki kovboy şapkasıyla bağış topluyorum ve bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorum. Bu grubunun bir üyesi olmaktan çok memnunum. Hem Suriyeli sığınmacılara yardım etmek, hem müzik yapmak hem de İstanbul’a taşınmak çok güzel.”

Farklı amaçlarla farklı ülkelerden gelen Country for Syria ekibi şu an ortak bir amaç için yolarına birlikte devam ediyorlar. Ülkelerini terk etmek zorunda kalan mültecilerin yaralarını biraz olsun sarabilmek için kolları sıvayan grup, mülteci krizine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için Türkiye’nin farklı illerinde konserler veriyorlar. Başak Oktay, grubun Türk üyesi. Oktay, insanların göçmen veya mülteci olarak etiketlendiğini, aslında her şeyden önce herkesin insan olduğunu göstermek için bu projeyi yürüttüklerini ifade etti.

Grubun konserlerde topladıkları paralar kimi zaman acil bir sağlık müdahalesine ihtiyaç duyan, kimi zaman yaşadıkları evden atılmak üzere olan, kimi zaman da sadece çocuğunu okula göndermek isteyen birilerine ama mutlaka mültecilere veriliyor.