Çocuklar Ritim Atölyesinde Bir Araya Geldi

Mülteciler Derneği ve Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı’nın iş birliği ile bir araya gelen 7-14 yaş arası Türk ve Suriyeli 23 çocuğun katılımıyla Ritim Atölyesi gerçekleştirildi. Atölyeye gelen çocuklar öncelikle çember şeklinde dizilmiş sandalyelerde oturarak kendilerini tanıttılar.

Tüm çocuklara darbuka, tef ve marakas dağıtıldı. Eğitmenin yönlendirmeleriyle çocuklar basit tekniklerle bu ritim enstrümanlarını öğrenmeye başladılar. Öncelikle eğitmen ile küçük gruplar halinde ritim tutmaya çalışan çocuklar sonrasında hep birlikte verilen komuta uydular. Welthungerhilfe’nin desteği ile yapılan çalışmada, birlikte yeni bir şey öğrenerek yine birlikte uygulayan çocukların oldukça keyifli zaman geçirdiği gözlemlendi.

Kendi özelliklerine yakın kişiler ile tanışmak, sosyal ilişkilerini kuvvetlendirmek bakımından müziğin iyi bir iletişim aracı olduğuna ve Sultanbeyli’de yaşayan iki farklı topluluktaki çocukların sosyal uyumu için katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu amaçla ilerleyen dönemde müziği daha fazla etkinliğe dahil etmeye çalışacağız. Farklı yaş grupları için de benzer etkinlikler yapılmaya devam edilecektir.