Çocuklar için Mucitler Atölyesi Devam Ediyor

10-12 yaş aralığındaki Suriyeli ve Türk çocukların katılımıyla fen bilimleri alanında eğlenceli deneyler yapacağımız 5 haftalık atölyenin ikinci dersini tamamlandı. Bu haftaki atölyenin konusu Elektrik Dünyasıydı. Atölye kapsamında elektriğin faydalı ve tehlikeli yönleri konuşuldu. Pillerin elektrik deposu olduğu, kullanım alanları ve geri dönüşümü hakkında konuşuldu ve geri dönüşüm konusunda farkındalık kazandırılmaya çalışıldı.

Çocuklar tuzlu suda pil devresi yapıp minik led ampülleri yaktılar. Plazma küresinde elektriği çıplak gözle gören çocuklar plazma küresine dokundular. İletken ve yalıtkan maddeler, statik elektrik de bu haftaki konular arasındaydı. Çocuklar son olarak Van de Graff Jeneratörünün çalışma prensibini öğrendiler. Atölye bitiminde çocuklara ışıklı çubuk hediye edildi.

Deneyler sırasında bir çevirmen aracılığıyla Suriyeli çocuklara Arapça anlatım da yapıldı. Mucitler Atölyesi Bilim Okulundan bir eğitmenin eşlik ettiği atölye Welthungerhilfe’nin desteği ile gerçekleştirildi. Bilimin evrensel dilinin iki farklı topluluktan çocukların kaynaşması ve uyum sağlaması bakımından katkıda bulunacağına inanıyoruz. Ayrıca bu alanda ilgili ve yetenekli çocukların cesaretlendirilmesi ve desteklenmesi de atölyenin oluşturulma amaçlarındandır.