Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Mucitler Atölyesi ÇocuklarFen Bilimleri alanında eğlenceli deneyler yapacağımız 5 haftalık atölyenin ilk dersi 10-12 yaş aralığındaki Türk ve Suriyeli 18 çocuğun katılımıyla tamamlandı. Atölye kapsamında; “suyu kaynatan buz”, “beyaz baloncuklar”, “kar oluşturalım”, “sis oluşturalım”, “gaz toplayalım” deneylerini yapan çocuklar kuru buzu tanıdılar.

Etkinlik süresince kuru buzun normal buzdan farkı, özellikleri ve nerede kullanıldığı üzerinde duruldu. Çocuklara tanıtılan bir diğer madde ise “süper emici” oldu. Çocuklar süper emici madde ile yapay kar yaptılar ve evlerine götürdüler. Beyaz baloncuklar yapıp eğlenen çocuklar köpüklere dokundular. Deneyler sırasında bir çevirmen aracılığıyla Suriyeli çocuklara Arapça anlatım da yapıldı.

Mucitler Atölyesi Bilim Okulundan bir eğitmenin eşlik ettiği atölye Welthungerhilfe’nin desteği ile gerçekleştirildi. Bilimin evrensel dilinin iki farklı topluluktan çocukların kaynaşması ve uyum sağlaması bakımından katkıda bulunacağına inanıyoruz. Ayrıca Fen Bilimleri alanında ilgili ve yetenekli çocukların cesaretlendirilmesi ve desteklenmesi de atölyenin oluşturulma amaçlarındandır.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
 
 
golge