Çocuklar İçin Mucitler Atölyesi Başladı

Fen Bilimleri alanında eğlenceli deneyler yapacağımız 5 haftalık atölyenin ilk dersi 10-12 yaş aralığındaki Türk ve Suriyeli 18 çocuğun katılımıyla tamamlandı. Atölye kapsamında; “suyu kaynatan buz”, “beyaz baloncuklar”, “kar oluşturalım”, “sis oluşturalım”, “gaz toplayalım” deneylerini yapan çocuklar kuru buzu tanıdılar.

Etkinlik süresince kuru buzun normal buzdan farkı, özellikleri ve nerede kullanıldığı üzerinde duruldu. Çocuklara tanıtılan bir diğer madde ise “süper emici” oldu. Çocuklar süper emici madde ile yapay kar yaptılar ve evlerine götürdüler. Beyaz baloncuklar yapıp eğlenen çocuklar köpüklere dokundular. Deneyler sırasında bir çevirmen aracılığıyla Suriyeli çocuklara Arapça anlatım da yapıldı.

Mucitler Atölyesi Bilim Okulundan bir eğitmenin eşlik ettiği atölye Welthungerhilfe’nin desteği ile gerçekleştirildi. Bilimin evrensel dilinin iki farklı topluluktan çocukların kaynaşması ve uyum sağlaması bakımından katkıda bulunacağına inanıyoruz. Ayrıca Fen Bilimleri alanında ilgili ve yetenekli çocukların cesaretlendirilmesi ve desteklenmesi de atölyenin oluşturulma amaçlarındandır.