Çocuklar İçin Bitki Ressamlığı Etkinliği Düzenlendi

Sığla Ağacım Yeşeriyor Projesi’nin 4.hafta etkinliğine müzik eşliğinde yapılan selamlaşma çalışması ile başlandı. Bu haftanın konusu bitki ressamlığıydı. Bitkilerin genel özellikleri çocuklara soru sorarak anlatılmaya başlandı ve ağaçların farklılıkları ve çeşitleri konuşuldu.

Yapraklarını döken ve dökmeyen yaprak özellikleri hakkında sohbet edildi. Bitki ressamlığı mesleği üzerinde konuşulup, bilgilendirme yapıldı. Öğrencilere bir bitki ressamı gibi kendi resimlerini yapacakları söylendi. Seçtikleri bitkileri nasıl çizebilecekleri aşama aşama anlatıldı.

Çocuklar Kendi Tasarımlarını Yaptı
Masanın ortasına farklı tipteki yapraklar serildi ve çocuklardan hoşlarına giden yaprakları seçmeleri istendi. Çizimler bittikten sonra çocuklar kuru boyalarla resimleri istedikleri gibi renklendirdiler. İlerleyen haftalarda çocukların kendi tasarımları beyaz tişörtlere baskı yapılarak kendilerine hediye edilecek.

Etkinlik Sonunda Çocuklarla Değerlendirme Yapıldı
Ders sonunda ise çember olunarak değerlendirme yapıldı; çocuklar, eğitim sürecinde hissettiklerini tek bir kelime ile ifade ettiler. Düzenli aralıklarla belirlenen konu başlıklarında bir araya gelen çocukların birbirleri ile uyum içerisinde hareket ediyor olmaları dikkat çekiciydi.

Welthungerhilfe’nin desteği ile gerçekleştirilen uyum etkinlikleri “doğa” konu başlığında çeşitlendirilmeye devam edilecektir.