Brezilyalı Aktris Dani Suzuki Derneğimizi Ziyaret Etti

Brezilyalı ünlü aktris Dani Suzuki derneğimizi ziyaret ederek çalışmalarımızı yerinde inceledi. Derneğimizin çalışmalarından oldukça etkilenen Suzuki “Brezilya halkını mültecilere karşı bilinçlendirmek için pek çok çalışma yapmalıyız. Farkındalık oluşturmayı ve mülteci projesini aynı anda yapmalıyız. Basından ülkenizdeki iyi haberleri alamıyoruz. Sadece savaşlar ve kötü haberler bize ulaşıyor. Lübnan’daki mülteci kamplarını gördükten sonra burada böyle projeleri dinlemek bizim için ilham verici. Buradaki sistemi Brezilya’da uygulamak istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

Ülkemize gelmeden Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarını incelediğini belirten Suzuki, “Brezilya’da mültecilerle sivil toplum kuruluşları ilgileniyor. Türkiye’de ise hükümetin sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ederek mültecilere yardım ettiğini gördük. Bizde yalnızca 9 bin mülteci var. Bu bizim için büyük bir ayıp. Biz de Brezilya halkında farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bu amaçla projelerinizi incelemek ve Brezilya’da uygulamak istiyoruz. Burada gördüklerimi farkındalık olması amacıyla herkese anlatacağım. Türkiye’de yaşayan mülteci sayısını görünce burada kaos olduğunu düşünmüştüm. Fakat burayı görünce hiç de öyle olmadığını gördüm. Türkiye çok güzel. Mülteci kampları çok güzel. Bunun sadece bir algı olduğunu gördük. Burada mültecilerin mutlu olduğuna şahit olduk.” şeklinde konuştu.

Mülteciler Derneği Başkanı ve aynı zamanda Sultanbeyli Belediye Başkan Yardımcısı olan Zafer Söğütcü de Dani Suzuki’ye eşlik etti. Söğütcü Sultanbeyli Toplum Merkezini Suzuki’ye gezdirdi. Suzuki özellikle ana okulunda çocuklarla vakit geçirdi ve yakından ilgilendi.