Birlikte Destek Olma Günü: 20 Haziran Mülteciler Günü

Dünya üzerinde yaklaşık 8 milyar insanız. 35.3 milyonumuz mülteci. Bu, 35.3 milyonumuzun kendi ülkesinde güvende hissetmeyerek diğerlerinin ülkesine sığındığı anlamına geliyor. Biz, Türkiye’de 3.3 milyon mülteci ile birlikte yaşamaktayız.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle yaşamını sürdürebilmek için alışkın olduğu çevreden kopup “Yabancı” çevrelere göç etmek zorunda kalanlarımızı andık, anlamaya çalıştık. Bu çabayı desteklemek için “Mülteci” kelimesinin kişiyi dünya üzerindeki hareketliliği üzerinden tanımlayan bir kelime olduğunu, mültecilerin bu hareketlilik dışındaki insani özellikleri ile birlikte var olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bu bakış açısı doğrultusunda en az 20 Haziran kadar mültecilerin olan/mültecilere ait olan bir çocuk bayramı, kadınlar günü, engelliler haftası … hedefiyle çalışıyoruz.

“Mültecilerin Bazı Hakları”nı sizlerle paylaşarak ve her birimizin üzerinde yalnızca gönüllü olarak hareket ettiği bir dünya umuduyla 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nü tekraren kutluyoruz.

  • Temel düzeyde eğitim almak
  • Sağlık hizmetlerine erişmek
  • İnsani koşullarda barınmak
  • İnsana yaraşır bir işte çalışmak
  • Beden bütünlüğüne zarar verilmeyeceğinden emin olmak
  • Aile kurmak

Mültecilerin insan haklarını vurgulamak ve onlara destek olmak, sadece 20 Haziran’da değil, her günümüzde önemli bir sorumluluktur. Birlikte daha adil, hoşgörülü ve kucaklayıcı bir dünya inşa etmek için çaba göstermeye devam etmeliyiz.