Mülteciler Derneği Basın Açıklaması – 24 Ocak 2020

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Basın Açıklaması (2020-1)
24 Ocak 2020 tarihinde Yeniçağ Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak tarafından kaleme alınan “Suriyelileri Türkiye’de bırakma projesi” başlıklı yazıda geçen mantık dışı iddialarla derneğimizin ilişkilendirilmesi üzerine kamuoyunu aydınlatmak amacıyla yaptığımız basın açıklaması aşağıdadır:

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 2014 yılında İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde kurulmuş yerel bir dernektir. Derneğimiz Türkçe eğitimi, fiziksel rehabilitasyon, psikolojik destek, hukuksal danışmanlık, iş ve meslek danışmanlığı, hastane tercümanlığı, okullaştırma, erken yaşta evlilikle mücadele gibi birçok farklı konuda çalışmalar yürütmektedir. Yaptığı bu çalışmalarla ilgili bilgileri https://www.multeciler.org.tr adresli resmi internet sitesi üzerinden ve sosyal medya hesaplarından paylaşmaktadır.

Batuhan Çolak tarafından Yeniçağ gazetesinde kaleme alınan köşe yazısında “Medya Raporu” isimli bir kitapçığın derneğimiz tarafından hazırlandığı iddia edilmiş ve araştırma, inceleme ve dürüstlük gibi temel gazetecilik ilkeleri gözetmeksizin kurumumuz hakkında hayal ürünü iddialar ortaya atılmıştır. Mülteciler Derneği tarafından hazırlandığı iddia edilen bu kitapçık ile kurumumuzun hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Yazıda bahsedilen mültecilere ve sığınmacılara yönelik hak ihlallerini içeren “Medya Raporu” kitapçığı, Medya ve Mülteci Hakları Derneği tarafından 17 Aralık 2019 tarihinden bu yana yayınlanan bir kitapçıktır.

İki derneğin adı ve faaliyetleri birbirine karıştırılarak hazırlanan bu köşe yazısında derneğimiz ve ortaklarımız hakkında geçen tüm ifadeler asılsız olup konuyla ilgili hukuki haklarımızı kullanacağımızı bildiririz. Ülkesine ve milletine sonuna kadar bağlı bir kuruluş olarak kamuoyuna saygıyla duyururuz.

24.01.2020-Saat: 12:00

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği