Ötekileştirmeyi Azaltan Önemli Bir Yöntem: Sosyal Temas

Toplumsal temas, uygun koşullar yerine getirildiğinde önyargı, ayrımcılık ve gruplar arası çatışma ile başa çıkmak için eğitimle birlikte elimizde bulunan en önemli sosyal değişim araçlarından biridir.

Anneler ve çocuklarıyla birlikte gerçekleştirilen piknik etkinliğinde çocuklar bir arada oyunlar oynarlarken kadınlar tercümanlar eşliğinde sohbet ettiler. Ortak kültürde yer bulan sokak oyunları, hem çocuklar hem de kadınlar için oldukça keyifliydi.

Sosyal Teması Mümkün Kılmak
Sosyal uyum etkinliklerinde aynı mekanı paylaşıp daha önce etkileşime geçmemiş topluluklara paylaşımda bulunmaları için sosyal temas imkanı tanınmaktadır. Yetişkin-çocuk çalışmaları da ulaşmak istediğimiz yaşam kültürü perspektifinde olumlu etkiler meydana getirmektedir. Farklı gruplardan bireyleri dostane bir ortamda etkileşime girer hale getirmek, önyargı ve ayrımcılıkla başa çıkabilmek için elimizde bulunan ancak dikkatli ve özenli tasarlanması gereken bir sosyal değişim aracıdır. Yürüttüğümüz çalışmalarda katılımcıları farklı temalar etrafında bir araya getirmeye devam ediyoruz.

Birbirinden farklı gruplar için özel olarak hazırlanmış sosyal uyum içerikleri GIZ desteği ile yürütülmektedir.