28 Şubat 2020 BASIN AÇIKLAMASI

27 Şubat 2020 tarihinde sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında kurumumuzla ilgili çıkan haberlerle ilgili olarak kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla hazırladığımız basın açıklaması aşağıdaki gibidir:

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 2014 yılında İstanbul Sultanbeyli ilçesinde kurulmuş yerel bir dernektir. Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak yayın yapan internet sitesinden, Göç İdaresi başta olmak üzere mülteciler ve sığınmacılarla ilgili resmi kurumların paylaştığı sayısal verilere yer vermektedir.

Türkiye’de kayıt altına alınan Suriyeli sayısı Göç İdaresi tarafından herkese açık bir şekilde düzenli olarak paylaşılmaktadır. İnternet sitemizde yer verdiğimiz bu istatistiki bilgiler Mülteciler Derneğinin kendi kayıt sistemi ile ulaşılan sayılar değildir. Yerelde hizmet veren derneğimizin Türkiye’deki kayıt altına alınan Suriyelileri ölçebilecek bir kapasiteye sahip değildir.

İnternet sitemizde Türkiye’de doğan bebek sayısı ile Türk vatandaşlığı verilen kişilerin sayısı verilerinin kaynağı İçişleri Bakanlığıdır. İçişleri Bakanlığının ya da İçişleri Bakanının zaman zaman yaptığı basın toplantıları takip edilerek sayılar paylaşılmıştır.

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan Türk vatandaşlığı verilen Suriyeli sayısı 30 Aralık 2019 tarihine aitken, Türkiye’de doğan Suriyeli bebek sayısı ise 19 Eylül 2019 tarihinde Süleyman Soylu’nun yaptığı bir basın toplantısında açıklanmıştır. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin Türkiye’de doğan çocukları Türk vatandaşı ol-ma-maktadır. Türkiye’de doğan Suriyeliler geçici koruma statüsüne sahiptir.

En son 19 Eylül 2019 tarihinde açıklanan Türk vatandaşlığı verilen 110 bin Suriyelinin 53 bini yetişkin, 57 bini ise çocuktur. Bu çocuklar Türkiye’de doğduğu için değil, annesi ya da babası Türk vatandaşı olduğu için vatandaşlık kazanmıştır.

Bu verilere göre kurumumuzun adı kullanılarak yayınlanan ve Türkiye’de doğan 450 bin Suriyeli çocuktan 57 bin tanesine vatandaşlık verildiği ve vatandaşlık kazanan bu çocukların annesinin ve babasının da Türk vatandaşı olduğu iddiaları yanlıştır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.