Mülteciler Derneği Basın Açıklaması – 28 Şubat 2020

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Basın Açıklaması (2020-2)
27 Şubat 2020 tarihinde bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada hesaplarında kurumumuzla ilgili çıkan haberlerle ilgili olarak kamuoyunu aydınlatmak amacıyla yaptığımız basın açıklaması aşağıdadır:

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 2014 yılında İstanbul Sultanbeyli ilçesinde kurulmuş yerel bir dernektir. Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak yayın yapan internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından hem kendi çalışma alanlarına yönelik faaliyetlerinden hem de göç, mültecilik ve sığınmacılık konuları üzerine paylaşımlar yapmaktadır.

Türkiye’de yaşayan ve kayıt altına alınan Suriyeli sayısı derneğimiz tarafından değil Göç İdaresi tarafından tutulmaktadır. Bu sayılar Göç İdaresi web sitesinde herkesin erişimine açık olarak yayınlanmaktadır. Mülteciler Derneği olarak Göç İdaresini kaynak göstererek verdiğimiz bu sayısal bilgiler Mülteciler Derneğinin kendi kayıt sistemi ile ulaşılan sayısal bilgiler değildir. Faaliyet alanı sadece Sultanbeyli olan derneğimizin Türkiye’deki Suriyelileri kayıt altına alabilecek ve sayabilecek bir kapasitesi bulunmamaktadır. “Türkiye’de doğan bebek sayısı” ile “Türk vatandaşlığı verilen Suriyeli sayısı” verilerinin kaynağı da web sitemizde belirtildiği üzere İçişleri Bakanlığıdır.

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan Türk vatandaşlığı verilen Suriyeli sayısı 30 Aralık 2019 tarihine aitken, Türkiye’de doğan Suriyeli bebek sayısı ise 19 Eylül 2019 tarihinde Süleyman Soylu’nun yaptığı bir basın toplantısına aittir. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin Türkiye’de doğan çocukları Türk vatandaşı olmamaktadır. Türkiye’de doğan Suriyeliler geçici koruma statüsüne sahiptir. En son 19 Eylül 2019 tarihinde açıklanan Türk vatandaşlığı verilen 110 bin Suriyelinin 53 bini yetişkin, 57 bini ise çocuktur. Bu çocuklar Türkiye’de doğduğu için değil, annesi ya da babası Türk vatandaşlığı kazandığı için vatandaşlık kazanmıştır.

Bu verilere göre kurumumuzu kaynak göstererek yayınlanan ve Türkiye’de doğan 450 bin Suriyeli çocuktan 57 bin tanesine vatandaşlık verildiği ve vatandaşlık kazanan bu çocukların annesinin ve babasının da Türk vatandaşı olduğu iddiaları yanlıştır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.