Yaz Boyunca Çocuklarla Sultanbeyli Uyum Şenliklerinde Buluştuk

Aynı mahallede yaşayan yerel ve yabancı uyruklu çocukları geleneksel oyunlarda bir araya getirmek üzere yola çıktık. Mülteciler Derneği olarak RESLOG desteği ile Seyyar Oyun Parkları projesine dahil olduk, Sultanbeyli’de 15 mahallede Uyum Şenlikleri adı altında sokak oyunları düzenledik. Tüm mahallelerde yoğun katılımla gerçekleştirdiğimiz etkinlikler Haziran ayında başlayıp Ekim ayında sona erdi.

İlçede yaşayan 2- 16 yaş arasında göçmen ve Türk vatandaşı çocuklar trafiğe kapatılan bir sokakta Dernek çalışanları ve gönüllüler eşliğinde geleneksel oyunları oynadılar. Yaşlarına göre gruplara ayrılan çocuklarla öncelikle tanışma oyunları oynandı. Amaç aynı mahallede yaşayan akranların birbirlerinin isimlerini ve ilgi alanlarını öğrenmesiydi. Geleneksel oyunların yanı sıra birlikte yaşamı destekleyen, göç ve sosyal uyum konusunda farkındalığı artırıcı oyunlara da yer verildi.

Oyunlar esnasında aynı sokakta oturup birbirini tanımayan çocukların tanıştığı, geleneksel sokak oyunlarını oynamaya başta sıcak bakmadıkları ancak oynarken çok keyif aldıkları görüldü. Tüm oyunlar içinde en çok dokuz taş, yakan top ve mendil kapmaca çocuklardan ilgi gördü. Çocukların oyunlarla kısa sürede kaynaştığı, takım ruhu bilinciyle birbirlerini motive ettiği görüldü. Yeni gelenler oyunlara hemen dahil edildi, içeriği heyecanla anlatıldı.

Çocuklarını uzaktan izleyen ebeveynler de yapılan etkinliklerden memnuniyetlerini belirtti. Çocukların tablet ve bilgisayardan uzaklaşıp güvenli alanlarda oyun oynaması onları da mutlu etti. Göçmen ve Türk vatandaşı çocukların bir arada olduğu, sosyal uyum açısından oldukça etkili olan etkinliklerde önümüzdeki yaz çocuklarla yeniden buluşmak için sabırsızlanıyoruz.