MÜLTECİLER TÜRKÇE EĞİTİM MERKEZİ

TÜRKÇE EĞİTİM MERKEZİ

A1, A2, B1 ve B2 seviyelerinde sertifikalı ücretsiz Türkçe kursları

2015 Aralık ayı itibariyle faaliyete geçen Mülteciler Eğitim Merkezi –MÜTEM- Sultanbeyli’de yaşayan Suriyeli yetişkinlere ve çocuklara Türkçe öğreterek topluma kazandırılmaları ve toplumla nitelikli iletişim kurmalarına katkı sağlamak amacıyla kuruldu. Bu doğrultuda MÜTEM, 2015-2016 eğitim-öğretim döneminin ikinci yarısında Sultanbeyli’de faaliyet gösteren Muhabbet Köprüsü ve Aydos Geçici Eğitim Merkezlerinde eğitim gören öğrencilere dil eğitimi vererek onların temel düzeyde Türkçe öğrenmelerine yardımcı oldu. 2016-2017 eğitim-öğretim döneminin ilk yarıyılında Aydos Geçici Eğitim Merkezinde Suriyeli ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin Türkçe öğretimlerini gerçekleştirdi. 2016 Ağustos ayı itibariyle mülteci ve sığınmacı yetişkinlere Türkçe öğretmeye başlandı. Bu kapsamda yetişkin ve çocuk mülteci ve sığınmacılara yabancı dil olarak Türkçe öğretimi kursları açılmaktadır. 

Mülteciler Eğitim Merkezinde Türkçe eğitimi kursları, Avrupa Ortak Dil Kriterleri’nde belirlenmiş dil düzeylerine göre düzenlenmiştir. MÜTEM’de Türkçe kursları A1, A2, B1 ve B2 seviyelerinde verilmektedir. Türkçe eğitimlerinde dört temel dil becerisinin (okuma, konuşma, yazma ve dinleme) kazandırılması amaçlanmıştır. 

TÜRKÇE KURSLARIN ZAMANI

Mülteciler Türkçe Eğitim Merkezinde Türkçe kursları kursiyerlerin çalışma ve müsait olma durumları gözetilerek oluşturulmaktadır. Bu doğrultuda hafta içi gündüz, hafta içi akşam, hafta sonu gündüz ve hafta sonu akşam olmak üzere 4 farklı zaman diliminde eğitimler verilmektedir. Hafta içi kursları 3 gün, hafta sonu 2 gün olarak eğitimler verilmektedir.

Mültecilerin ve Sığınmacıların İhtiyaç Duydukları Dil Öğretimini Sağlamak

Yerel Halkla Uyuma Kolaylık Sağlamak

Türk Kültür ve Değerlerini Tanıtmak

TÜRKÇE KURSU KAYIT

Ücretsiz Türkçe kurslarımıza katılıp Türkçe öğrenmek veya Türkçenizi geliştirmek istiyorsanız derneğimize gelip kayıt yaptırabilirsiniz. Türkçe Kursları hakkında detaylı bilgi almak için Çağrı Merkezimizi (0850 939 76 59) arayabilir veya info@multeciler.org.tr adresine kendi dilinizde mail atabilirsiniz.

Aşağıdaki butonları kullanarak da ön kayıt için başvuru yapabilirsiniz.

DİL KURSU ETKİNLİK VE AKTİVİTELER

Mülteciler Türkçe Eğitim Merkezi tarafından yürütülen etkinlik ve aktiviteler

Konuşma Kulüpleri

Türkçe kurslarının öncelikli amacı bireylerin iletişim sorunlarını gidermek ve ihtiyaç duydukları iletişim becerilerini sağlamaktır. Bu kapsamda konuşma becerisine yönelik çalışma ve aktiviteler yapmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bu doğrultuda kursiyerlere ders dışı etkinlik olarak konuşma kulübü düzenlenmekte ve derslerde öğrendiklerini uygulamalarına imkân tanınmaktadır. 

Film İzleme ve Tartışma Etkinlikleri

Dil kurslarımız 4 temel becerinin (okuma, dinleme, konuşma ve yazma) kazandırılmasına odaklanmaktadır. Bu amaçla kurslarda becerilerin kazandırılmasına yönelik çeşitli etkinlik ve aktivitelerin yapılması önemlidir. Dinleme-anlama ve konuşma becerilerinin öğretiminde önemli bir araç olan film izleme etkinlikleri yapılmaktadır. Bu sayede kursiyerler izledikleri Türkçe filmleri, öğretmenleri eşliğinde Türkçe yorumlamakta/eleştirmekte ve konuşma becerilerini artırmaktadır. 

TÜRKÇE KURSU KAYIT FORMU

Formdaki bilgileri doldurarak Türkçe kursuna kayıt yapabilirsiniz.

Adınız ve Soyadınız:


Kimlik No:

Uyruk:

SuriyeliDiğer

Cinsiyet:


E-Posta Adresiniz:


Telefon No:

Doğum Tarihi:(*)


İl:(*)


İlçe:(*)


Adres:(*)

Eğitim Durumu?:


Türkçe Bilgisi?:


Daha önce kursa gittiyse bitirdiği seviye:


Türkçe sertifikası varsa, hangi seviyede?


Hangi seviye için kursa katılmak istiyorsunuz?

Aşağıdaki metni “Yönelme durumu eki (y/n) –A, Bulunma durumu eki -DA, Ayrılma durumu eki -DAn, Belirtme durumu eki (y/n)-I, -(DA)ki, Gelecek zaman eki (A)-cAk, Vasıta eki -(y) lA, Tamlanan eki -sI, Tamlayan eki -nUn, -In, -DıktAn sonra, -lı, -İm ve -(I)yor” ekleriyle tamamlayınız.

Kursa Katılmak İstediğiniz Zaman Dilimi:

Hafta içi gündüzHafta içi akşamHafta sonu gündüzHafta sonu akşam

GALERİ

2017-2020 YILI İSTATİSTİKLERİ

Türkçe Eğitim Merkezi faaliyetlerine ilişkin veriler (Eylül 2017’den Nisan 2020’ye kadar)

0
Kurslara Katılan Toplam Kişi
0
Kursu Tamamlayan Kişi

Cinsiyet Dağılımı:

ERKEK

828

72%

KADIN

316

28%

Bitirme Oranları:

A1

43.6%
0

A2

78.1%
0

B1

77.7%
0

B2

78.1%
0

TÜRKÇE EĞİTİM MERKEZİ EKİBİ

Yusuf Ergünöz
Türkçe Eğitim Merkezi Sorumlusu

İstanbul Medeniyet Üniversitesi
Türk Dili ve Edebiyatı Doktora Öğrencisi

Tuba Kıraç
Türkçe Öğretmeni

Marmara Üniversitesi
Yeni Türk Edebiyatı Doktora Öğrencisi

Emrehan Aydın
Türkçe Öğretmeni

Ahi Evran Üniversitesi
Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Mezunu