Tek Bir Şemsiye Altında: 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Programı

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü kapsamında gerçekleştirdiğimiz yerel aktör buluşmalarıyla mültecilik, göç ve uyum konularına dair farkındalık oluşturmayı amaçladık. 17 Haziran ve 18 Haziran tarihlerinde düzenlediğimiz Göç, Mekan ve Sınırlar isimli webinar yayınını Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

20 Haziran; 2001 yılından bu yana insan onurunu temel alan, hak temelli yaklaşımla tüm insanlık için fırsat eşitliklerinin yolunu açan, kültürel etkileşimi destekleyerek sosyal uyum ve birlikte yaşam prensiplerini sürdürme çabası içinde olan ulusal ve uluslararası birçok sivil toplum kuruluşu ve inisiyatif tarafından Dünya Mülteciler Günü olarak kutlanmaktadır.

Suriye iç savaşının ardından oluşan zorunlu kitlesel göçle birlikte ülkemizde de mültecilik alanında faaliyetler yürüten sivil toplum kuruluşlarının sayısı hızla artmıştır. Bunlardan birisi de 2014 yılında Sultanbeyli ilçesinde bulunan yoğun göçmen nüfusa kaliteli hizmet sunabilmek ve ihtiyaçlara hızlı çözümler üretebilmek amacıyla kurulmuş olan Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’dir. Kısa adıyla Mülteciler Derneği, 2014 yılından bu yana oluşturmuş olduğu çok disiplinli hizmet ağıyla başta Sultanbeyli olmak üzere İstanbul genelinde birçok mülteciye sağlık, eğitim, hukuk, insani yardım, sosyal uyum, istihdam gibi farklı alanlarda haklara erişimi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda kullandığı medya kanalları ve gerçekleştirdiği programlarla ülke içerisinde mülteci hakları üzerine doğru bilgileri yaygınlaştırma, sosyal uyum faaliyetleri ile kültürel çeşitliliğe duyarlı bir toplumsal alan oluşturma ve ayrımcılıkla mücadele etme noktasında savunuculuk faaliyetlerini de sürdürmektedir.

Tek Bir Şemsiye Altında: 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Programı

Bütüncül hizmet ağıyla yerel halk ve mülteci topluluklar ile birlikte faaliyetlerini sürdüren Mülteciler Derneği, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü kapsamında tüm paydaşları sürece sürece dahil ettiği 2 haftalık bir program akışı düzenlemiş ve farklı temalarda katılımcılarla bir araya gelerek uzun soluklu bir farkındalık çalışmasına imza atmıştır. Çocuklar için gerçekleştirilmiş olan Sosyal Uyum Şenliği; toplumun farklı kesiminden insanların katılımına açık olan Göç, Mekan ve Sınırlar Webinarı ve bu alanda çalışma yürüten birçok sivil toplum kuruluşunun iş birliğinde gerçekleştirilmiş olan ‘Komşuluk İlişkileri’ dijital tasarım ve forum çalışması ile mülteci bireylerin sesine kulak vererek bir arada yaşama bir kez daha vurgu yaptık.

Mülteciler Derneği, hak temelli yaklaşımla bütüncül bir bakış açısıyla çalışmalarını sürdürmeye ve farkındalık çalışmalarıyla toplumsal uyumu güçlendirmeye devam edecektir.

Bir kez daha “herkes için, herkes ile sosyal uyum” diyoruz.

Göç, Mekan ve Sınırlar Webinarı 1. Oturum | 17 Haziran 2021

Göç, Mekan ve Sınırlar Webinarı 2. Oturum | 18 Haziran 2021