Sığla Ağacının Hikayesi Beraberce Yazıldı

Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu öğrencileri ile birlikte Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde gerçekleştirdiğimiz Sığla Ağacım Yeşeriyor Projesi’nin atölyelerine devam ederken Türk ve Suriyeli çocuklar hem keyifli oyunlar oynuyor hem de doğa ile ilgili farkındalıkları artıyor. Grup içindeki uyumlarını arttıran kaynaştırma oyunları ile takım olarak çalışma, birbirlerini dinleme, birlikte tartışma gibi sosyal becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlanıyor.

Bu atölyede projenin ismi olan Sığla Ağacı konu edildi. Çocuklar Sığla Ağacı ile ilgili olan bir belgesel izledikten sonra beraber ağacın hikayesini yazdılar. Çocuklar daha önce preslenerek kurutulmuş Sığla Ağacı yapraklarını, oluşturdukları hikayenin bir köşesine eklediler. Hazırlanan çalışmalar lamine kağıdının arasına konarak makineden geçirildi böylece aldıkları eğitimlere ilişkin kalıcı birer hatıraları oldu. Ayrıca yine Sığla Ağacı’nın yaprakları ile hazırlanmış olan kitap ayraçları kendilerine hediye edildi.

Proje ile Neleri Hedefliyoruz?
Atölyenin sonunda çocuklar çember olup yapmış oldukları etkinlikleri düşündü ve herkes günü özetleyebilecek ve Sığla Ağacı’nı tarif edebilecek birer kelime söyledi. Etkinlik sonu değerlendirmelerinin çocuklar ile birlikte yapılması çocukların öğrenme sürecine katkıda bulunmaktadır.

Sığla Ağacım Yeşeriyor Projesi Mayıs 2019’a kadar devam edecek.