Rehabilitasyon ve Psikolojik Destek Merkezi

Fizik Tedavi

Fiziksel Rehabilitasyon ve Psikolojik Destek Merkezi
İstanbul Sultanbeyli’de bulunan Mülteciler Derneği Toplum Merkezi çatısı altında hizmet veren ve merkezimizin 2. Katında yer alan Mülteciler Fiziksel Rehabilitasyon ve Psikolojik Destek Merkezinde doğuştan fiziksel engeli bulunan veya savaş nedeniyle sonradan fiziksel engele sahip olan ve savaş, yerinden edilme, sosyal dışlanma gibi sorunlar yüzünden psiko-sosyal desteğe ihtiyacı olan tüm mülteciler ve sığınmacılar ve ailelerine dil, din, mezhep, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin ücretsiz olarak hizmet verilmektedir.

Yardımcı Cihaz Desteği
Mülteciler Rehabilitasyon ve Psikolojik Destek Merkezi’mizde 6 fizyoterapist, 4 sosyal çalışmacı, 3 psikolog, 2 klinik psikolog, 1 psikiyatr ve 1 ortopedist bulunmaktadır. Erkek, kadın ve çocuk hastalara ayrı ayrı hizmet verilebilen merkezde engelliler için her türlü ihtiyaç göz önünde bulundurulmaktadır. Engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla fizyoterapistler tarafından uygun görülen kişilere yardımcı cihaz (tekerlekli sandalye, kanedyen, tripod, tuvalet sandalyesi, v.b) sağlanmaktadır. Fiziksel Rehabilitasyon Biriminde alanında uzman fizyoterapistler tarafından hizmet verilmektedir. Hizmetler merkezimizde verilebildiği gibi çeşitli sebeplerden dolayı merkezimize ulaşma imkanı olmayan kişilere de evde tedavi imkanı sunulmaktadır.

Psikiyatrik Tedavi Hizmeti
Mülteciler Derneği bünyesinde çalışmalarına devam eden Psikolojik Destek Merkezi üç psikolog, iki klinik psikolog ve bir Türkiyeli, bir Suriyeli psikiyatristten oluşmaktadır. Merkez’de bireysel seansların yanı sıra grup seansları da yapılmaktadır. Psikiyatrist ile görüşmeye merkezimize gelen hastalar doktorumuz tarafından değerlendirilir. Durumunu hafif gördüğü vakaları psikolojik danışmanlık için psikologlarımıza, daha ağır vakaları ise düzenli terapi hizmeti alabilmeleri için klinik psikologlara yönlendirir. İlaç tedavisi gereken hastalarla ise kendisi bizzat tedavi sürecini başlatır. Koyduğu tanıya göre önceden belirlediği ilaçlardan birini danışan için reçetelendirilir.

Çalışma Saatleri: Hafta içi her gün 09:00- 18:00

Ümraniye Ofisi
Ümraniye’de bulunan Mülteciler Derneği’ne bağlı olarak hizmet veren merkezde fizyoterapist ve psikolog tarafından eş zamanlı olarak fizik tedavi hizmeti ve psikosoyal destek verilmektedir. Merkezde yardımcı cihaz desteği de verilmektedir. Bu hizmetler bir psikolog, bir fizyoterapist, bir sosyal çalışmacı ve tercüman eşliğinde verilmektedir. Sosyal çalışmacı tarafından merkeze gelen kişilere ihtiyaç tespiti yapılıp vaka takibi ve gerekli durumlarda kamu kurumları ve sivil toplum kurumlarına yönlendirmeler yapılmaktadır.

Adres: Ihlamurkuyu Mah. Çanakkale Cad. Alpsoy Sok. No:30/1 Ümraniye/İstanbul
Telefon: 0 553 809 58 19

Çalışma Saatleri: Hafta içi her gün 09:00- 18:00

Fon Amerika Birleşik Devletleri Hükumeti tarafından sağlanmaktadır

BPRM Relief Logo