Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Destek Merkezi Girişİstanbul Sultanbeyli’de bulunan Mülteciler Derneği Toplum Merkezi çatısı altında hizmet veren ve merkezimizin 2. Katında yer alan Mülteciler Fiziksel Rehabilitasyon ve Psikolojik Destek Merkezi doğuştan fiziksel engeli bulunan veya savaş nedeniyle sonradan fiziksel engele sahip olan ve savaş, yerinden edilme, sosyal dışlanma gibi sorunlar yüzünden psiko-sosyal desteğe ihtiyacı olan tüm mülteciler ve sığınmacılar ve ailelerine dil, din, mezhep, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin ücretsiz olarak hizmet verilmektedir.

Yardımcı Cihaz Desteği
Mülteciler Rehabilitasyon ve Psikolojik Destek Merkezi’mizde 5 fizyoterapist, 4 sosyal çalışmacı, 3 psikolog, 2 klinik psikolog, 2 psikiyatr ve 1 ortopedist bulunmaktadır. Erkek, kadın ve çocuk hastalara ayrı ayrı hizmet verilebilen merkezde engelliler için her türlü ihtiyaç göz önünde bulundurulmaktadır. Engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla fizyoterapistler tarafından uygun görülen kişilere yardımcı cihaz (tekerlekli sandalye, kanedyen, tripod, tuvalet sandalyesi, v.b) sağlanmaktadır. Fiziksel Rehabilitasyon Biriminde alanında uzman fizyoterapistler tarafından hizmet verilmektedir. Hizmetler merkezimizde verilebildiği gibi çeşitli sebeplerden dolayı merkezimize ulaşma imkanı olmayan kişilere de evde tedavi imkanı sunulmaktadır.

Psikolojik Destek Birimi
Psikolojik Destek Birimi’nde fizik tedavi hizmeti almaya gelen yararlanıcılar kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutularak hem psikologlar hem de fizyoterapistler tarafından değerlendirilerek uygun hizmet alanlarına yönlendirmeleri yapılmaktadır. Bununla birlikte sadece Psikolojik desteğe ihtiyaç duyan yararlanıcılara klinik psikologlar tarafından bireysel terapi ve grup terapisi desteği verilmektedir. Gerekli durumlarda yararlanıcılar medikal destek için psikiyatristlere yönlendirilmektedir. Birimde çalışan psikologlar tarafından eğitmenlere, velilere ve mültecilerle çalışan bireylere yönelik psikolojik ilk yardım ve farkındalık eğitimleri verilmektedir.

Çalışma Saatleri: Hafta içi her gün 09:00- 18:00

 
 
 
gölge