Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Mülteci ÇocukBaşta Suriye ve Irak olmak üzere ortadoğudaki bir çok insan ülkelerindeki terör nedeni ile yurtlarından ayrılmak durumunda kalıyor. Evlerini terkedip Avrupa’ya göçmek için yola koyulan insanların Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmek için iki yolu bulunuyor. Bunlardan biri Edirne’deki sınır hattından kaçak yollarla geçmek diğeri ise Ege kıyılarından kalkan teknelere binmek. Yunan adalarının Ege kıyımıza çok yakın olması nedeniyle kaçak göçmenlerin çoğu bu bölgeyi kullanmayı tercih ediyor.

Mülteciler Avrupa’ya Nasıl Gidiyor?
Edirne sınırında geçişler genellikle tır veya kamyon benzeri araçların içinde saklanarak yapılıyor. Ege kıyısında ise tekneler kullanılıyor. Tekne ile geçişi sağlayan ve bunu meslek haline getirmiş Türk ve Suriyeli insanlar var. Bu kişiler temin ettikleri şişme bot veya küçük balıkçı tekneleriyle yüzlerce insanı her gün en az 20 millik rotalardan Yunan adalarına kaçırıyorlar. Geçiş bedeli kişi başı 1500 dolardan başlıyor. Hiç bir can güvenliğinizin olmadığı bu yolculuklarda arıza veya olumsuz hava koşulları nedeniyle tekne batması en sık görülen kazalardan. Bunun yanında Yunan sahil güvenliği de mülteci teknelerini vurarak batırıyor.

Akdeniz’de Ölen Mülteci Sayısı:
2014 yılı: 3.500
2015 yılı: 3.771
2016 yılı: 7.930
2017 yılı: 2.397+ (Kasım ayına kadar)

Mültecilerin yol haritası

Avrupa’daki Mültecilerin Sorunları
Mültecilerin gittikleri Avrupa ülkelerinde bir çok sorun bekliyor. Mülteci ve sığınmacı istemeyen bir çok Avrupa ülkesi savaş nedeniyle ülkelerinden ayrılan bu insanlara ön yargılı olarak yaklaşıyor. Mülteciler temel olarak kalacak yer ve gıda sıkıntısı çekiyorlar. Çoğu dayak yiyor, parası elinden alınıyor veya kaçırılıyor. Resmi rakamlara göre Almanya’da kaybolan çocuk sayısı 10 binin üzerinde. Bu çocukların fuhuş ve organ mafyalarının eline düştüğü tahmin ediliyor. Sığınma taleplerinin kabulünü din değiştirmeleri konusunda şart koşan Avrupa ülkeleri de bulunuyor.

 
 
 
golge