Mülteciler Avrupa’ya Nasıl Gidiyor?

Başta Suriye ve Irak olmak üzere ortadoğudaki birçok insan ülkelerindeki terör nedeni ile yurtlarından ayrılmak durumunda kalıyor. Evlerini terkedip Avrupa’ya göçmek için yola koyulan insanların Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmek için iki yolu bulunuyor. Bunlardan biri Edirne’deki sınır hattından kaçak yollarla geçmek diğeri ise Ege kıyılarından kalkan teknelere binmek. Yunan adalarının Ege kıyımıza çok yakın olması nedeniyle kaçak göçmenlerin çoğu bu bölgeyi kullanmayı tercih ediyor.

Mülteciler Avrupa’ya Nasıl Gidiyor?
Edirne sınırında geçişler genellikle tır veya kamyon benzeri araçların içinde saklanarak yapılıyor. Ege kıyısında ise tekneler kullanılıyor. Tekne ile geçişi sağlayan ve bunu meslek haline getirmiş Türk ve Suriyeli insanlar var. Bu kişiler temin ettikleri şişme bot veya küçük balıkçı tekneleriyle yüzlerce insanı her gün en az 20 millik rotalardan Yunan adalarına kaçırıyorlar. Geçiş bedeli kişi başı 1500 dolardan başlıyor. Hiçbir can güvenliğinizin olmadığı bu yolculuklarda arıza veya olumsuz hava koşulları nedeniyle tekne batması en sık görülen kazalardan. Bunun yanında Yunan sahil güvenliği de mülteci teknelerini vurarak batırıyor.

Mültecilerin yol haritası

Avrupa’daki Mültecilerin Sorunları
Mültecilerin gittikleri Avrupa ülkelerinde birçok sorun bekliyor. Mülteci ve sığınmacı istemeyen birçok Avrupa ülkesi savaş nedeniyle ülkelerinden ayrılan bu insanlara ön yargılı olarak yaklaşıyor. Mülteciler temel olarak kalacak yer ve gıda sıkıntısı çekiyorlar. Çoğu dayak yiyor, parası elinden alınıyor veya kaçırılıyor. Resmi rakamlara göre Almanya’da kaybolan çocuk sayısı 10 binin üzerinde. Bu çocukların fuhuş ve organ mafyalarının eline düştüğü tahmin ediliyor. Sığınma taleplerinin kabulünü din değiştirmeleri konusunda şart koşan Avrupa ülkeleri de bulunuyor.

Etiketler: