Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Koordinasyon ToplantısıMülteciler Derneğinin, Çocuk ve Gençlik Merkezinde 21.11.2018 tarihinde Sultanbeyli ilçesindeki ilkokul, ortaokul müdür ve müdür yardımcılarının; ilçede faaliyet gösteren STK temsilcilerinin davet edildiği 26 yetkilinin katılım sağladığı bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik.

Okullarda Yaşanan Sorunları ve Bu Sorunların Nasıl Çözülebileceğini Konuştuk
Okullarda yaşanan sorunların neler olduğu ve nasıl aşılabileceği, çocukların okula uyumlarının nasıl sağlanabileceği konuları gibi pek çok konuya değindik. Toplantı sırasında değinilen diğer konular ise;

  • Suriyeli öğrencilerin bulunduğu okullarda çocuklar için ve veliler için yapılabilecek çalışmaların neler olabileceği,
  • Öğrenci ve velilerin okulla olan bağlarının güçlendirilmesi ve aidiyetlerinin sağlanması,
  • Milli Eğitim ve STK’lar arasındaki iletişimin güçlendirilmesi gerektiği,
  • Öğretmenlerin Suriyeli öğrenciler ile ilgili tespitleri,
  • Okullarda tercümanların bulunması gerektiği,
  • Veli toplantılarında tercüman desteği verilmesi,
  • Yetişkinlerin özellikle okula çocuğu giden velilerin okuryazarlığını sağlamak, var olanlarınkini arttırmak amacıyla ‘okumanın yaşı yoktur’ şeklinde projeler yapılması önerisi sunuldu.

Sosyal uyum noktasında eğitimin ve okulların önemine bir kez daha değindiğimiz bu koordinasyon toplantısı işbirliği ve fikir alışverişi açısından oldukça faydalı geçmiştir. Belli aralıklarla bu çeşit koordinasyon toplantıları düzenlenecektir.

Toplantı bittikten sonra Çocuk ve Gençlik Merkezi katılımcılara tanıtıldı.

 
 
 
golge