Koronavirüs Riskine Karşı Alınan Kısıtlama ve Yasak Tedbirleri

Tüm dünyayı etkisi altına alıp bir salgına dönüşen koronavirüs riskine karşı alınan kısıtlama ve yasak tedbirleri ile hastalığın başkalarına bulaşmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı birçok farklı konuda herkesi ilgilendiren kısıtlamalar ve yasaklar getirdi. Hem bu kısıtlamalara uyup hem de virüs riskine karşı alınacak 14 hijyen tedbirini yerine getirmemiz gerekiyor.

  • 20 yaş ve altında olan kişilerin sokağa çıkması yasaklandı.
  • Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak illerine giriş ve çıkışlar yasaklandı. Doktor kararıyla sevk edilen, birinci dereceden yakın akrabası vefat eden ya da ağır hastalığı bulunanlar e-devlet üzerinden izin alarak seyahat edebilecekler.
  • İl ve ilçelerde tüm marketler saat 09:00 ile 21:00 saatleri arasında hizmet verecek. Market içerisindeki müşteri sayısı, marketin alışveriş alanının onda biri kadar olacak. Yani market depo alanı hariç, geriye kalan kısım 100 metrekare ise market içerisinde aynı anda en fazla 10 kişi bulunabilecek.
  • Her market aynı anda içeride bulunabilecek müşteri sayısını kapısına asacak. İçerideki sayı bu sayıya ulaştığında dışarıdaki kişiler en az 1 metre arayla bekleyecek.
  • İl ve ilçelerdeki tüm toplu taşıma araçlarında araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yarısı oranında yolcu taşınabilecek. İkili koltuklarda tek kişi oturacak.
  • 65 yaş ve üzeri kişilerle, hangi yaşta olursa olsun kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin sokağa çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları yasaklandı. Bu kişiler 155, 156 ve 110 numaralı telefonları arayarak yetkililere temel ihtiyaçlarını bildirecek.
  • Camiler ibadete açık olup camilerde toplu bir şekilde namaz kılınması yasaktır. Camide namaz kılacaklar aralarında en az 1 metre mesafeyi korumalıdır.
  • Lokanta, restoran, pastane ve benzeri işyerleri, sadece paket servis ve gel-al benzeri şekilde hizmet verecek, müşterilerin oturmasına müsaade etmeyecektir.
  • Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetleri geçici süreliğine durduruldu.
  • Tiyatro, sinema, kütüphane, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün, birahane, eğlence mekanları, kahvehane, kıraathane, kafeterya, nargile salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları, çay bahçeleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici olarak durduruldu.