Kodlama Saati Çocuklar için İlerliyor

Çocuk ve Gençlik Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen Kodlama Saati etkinliği kapsamında kız çocukları ile birlikte Code.org sitesindeki etkinliklere katıldık.

#HourOfCode
Çocukların okul derslerine destek sunan ve okula erişimi olmayan çocukların okullaştırılmasına destek olan Çocuk ve Gençlik Merkezinde yer alan kodlama sınıfında Kodlama Haftasına özel bir etkinlik gerçekleştirdik. 15 Aralık 2019 tarihinde ÇOGEM’de eğitim alan kız çocuklarından seçilen 15 kişilik öğrenci grubu ile kodlama atölyesinde buluştuk. Tanışma oyununun ardından birbirleriyle kaynaşan öğrencilerimiz daha sonra eğitmenlerimiz eşliğinde Code.org sitesindeki Karlar Ülkesi temalı teste katıldı. Atölyeye katılan çocuklarımıza ayrıca sertifika da verildi.

Çocuk ve Gençlik Merkezinde yürüttüğümüz kodlama eğitimleri herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

Code.org Hakkında
Çocuklara programlamayı eğlenceli bir şekilde öğretmek amacıyla hazırlanan Code.org sitesi dünya üzerinde kullanılan birçok dilde hizmet veriyor. Sürükle bırak mantığı ile çalışan kod blokları ile çocuklar kendilerine oyun yapabiliyorlar. Sitede yüzlerce eğitici video, test ve uygulama örnekleri mevcut. Site tamamen ücretsiz ve herkesin kolayca kodlama yapabileceği bir seviyede anlatıma sahip. Amazon, Microsoft, Facebook ve Google gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketleri başta olmak üzere birçok kişi ve kurum tarafından da destekleniyor.