Kodlama Atölyesi Öğrencilerine LightBot Kullanmayı Öğrettik

Mülteciler Derneği Kodlama Atölyesi’nde geçtiğimiz hafta ortaokul öğrencilerimiz Scratch ve Lightbot programlarını kullanmayı öğrendi. Daha sonra öğrenmiş oldukları bu bilgi ve deneyimlerle programlar üzerinde kendi tasarladıkları oyunları oynayarak keyifli bir gün geçirdiler.

UNHCR’nin desteği ile çalışmalarına devam eden Mülteciler Derneği Çocuk ve Gençlik Merkezi Kodlama Atölyesinde 8 adet bilgisayarımız bulunuyor. Bu bilgisayarlar ile ilkokul ve ortaokul öğrencilerine ücretsiz kodlama dersleri veriyoruz. Pandemi süresince kapalı kalan atölyemiz geçen hafta çalışmalarına yeniden başladı. Kodlama atölyesi çalışmaları çocukların zihin kapasitelerini geliştiriyor ve onlara özgüven kazandırıyor. Kodlamanın mantığını kavrayan çocuklar bu alandaki ilgi ve eğitimlerine devam etmeleri durumunda geleceğin yazılımcıları oluyor.

Scratch Hakkında:
Scratch, ABD’de bulunan MIT’in geliştirdiği, 8-16 yaş arası çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve basit arayüze sahip bir programlama dilidir. Kullanıcılar Scratch ile hiç kodlama yapmadan, istediği fonksiyonları sürükle bırak mantığıyla kullanarak animasyonlar, oyunlar ve hikâyeler oluşturabiliyor.

LightBot Hakkında:
Danny Yaroslavski tarafından geliştirilen LightBot, programlama kavramlarını öğrenmek isteyen çocuklara yönelik eğitici bir oyundur.

Kodlama Atölyesi başvuru formu için TIKLAYINIZ