Kimlik Kayıp İlanı Nasıl Verilir?

Kimlik kartınız/nüfus cüzdanınız, diplomanız ya da sürücü belgeniz kaybolduğunda karşılaşabileceğiniz muhtemel olumsuz durumlardan korunmak için ulusal gazetelere kayıp ilanı/zayi ilanı vermeniz gerekmektedir. Aksi halde kimliğinizi ele geçiren kötü niyetli kişiler kimliğinizi yasal olmayan işlerde ve işlemlerde kullanabilir. Haberiniz olmadan bankadan kredi çekilebilir, bir suç mahalline bırakılabilir, adınıza kredi kartı ve telefon hattı açılabilir ve bunlarla alışveriş yapılarak üstünüze borç yazdırılabilir.

Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmalıyım?
Kimliğinizi kaybettiğinizde e-devlet üzerinden ya da ALO 199 numaralı çağrı merkezinden kimliğinizin iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Ardından nüfus müdürlüklerine başvuru yaparak yeni kimlik için başvuruda bulunabilirsiniz.

Geçici Koruma Kapsamındaki Yabancıların Kimlik Belgelerini Kaybetmesi Durumunda Yapması Gerekenler?
Geçici Koruma Kartını kaybedenler veya çaldıranlar emniyette kayıp/çalıntı tutanağı tutturup İl Göç İdaresine kayıp müracaatı yapmalıdırlar.

Kimlik Kayıp İlanı Nasıl Verilir?
Nüfus cüzdanı kayıp ilanı vermek için bir gazeteyi ya da haber ajansını aramanıza gerek yok. Arama motorlarını kullanarak ulusal gazetelerin kayıp ilanı sayfalarına internet üzerinden kayıt ilanı verebilirsiniz. Kayıp ilanı ücreti yayın yapılacak bölgeye göre değişmekte olup yaklaşık 125 liradır. Kayıp ilanı için bu miktarların üzerinde para isteyen kişilere itibar etmeyiniz.