Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Film Gösterimi

İlkini 8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesi ile başlattığımız “Kadın Kadına Film Günleri” mülteci ve yerel halktan kadınları bir araya getirdi. İlk haftanın filmi “Where do we go now?” isimli Lübnan yapımı bir film oldu. Türkçe altyazılı, Arapça seslendirilmiş olan filme kadınların ilgisi oldukça yoğundu. Film gösterimden önce günün önemi dolayısıyla 8 Mart’a ilişkin de konuşuldu.

8 Mart’ı Neden Anıyoruz, Neden Kutluyoruz?
8 Mart’ı anarken emekçi kadınların hak mücaledelesini anıyoruz. 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi yanarak can verdi.

8 Mart’ı kutluyoruz çünkü; kadınların sosyal, kültürel ve siyasi alanlardaki hak kazanımlarını kutluyoruz.

Film sonunda filme ilişkin bir söyleşi de gerçekleştirildi. Kadınların aslında ne kadar güçlü olduğu ve en zor durumlarda dahi barışa olan inançları ve etkileri konuşuldu.
İlerleyen haftalarda katılımcıların istekleri dikkate alınarak aylık film gösterimleri düzenli hale getirilecektir.

Kadın Kadına Film Günleri Başladı

Kadın Kadına Film Günleri Başladı

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
 
 
golge