Hidrosefali Hastası Hacer İyileşiyor

Hacer Halaf 6 yaşında bir hidrosefali hastası. Bu hastalığı beyninde ve beyin çevresinde normalden fazla sıvı birikmesine neden oluyor. Oldukça ciddi bir rahatsızlık olan hidrosefalinin ilerlemesi beyinde kalıcı hasarlara yol açıyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında Fizik Tedavi Merkezimizde seanslarına başlayan Hacer kısa süre içerisinde ayakta durmaya ve birkaç adım atmaya başladı.

Hacer İstanbul Sultanbeyli’deki Mülteciler Derneği Fizik Tedavi Merkezine geldiğinde ayakta durmakta zorlanıyordu. Kafatasındaki sıvıyı boşaltmak için geçirdiği zorlu operasyon onu yormuş ve kaslarını zayıflatmıştı. Hacer’in destek almadan ayakta durabilmesi ve yürüyebilmesi için Conscience International desteği ile kafo cihazı yani diz, ayak bileği ve ayak ortezi desteği sağlandı. Hacer’in fizik tedavi seanslarına düzenli olarak devam etmesi kaslarını güçlendirdi ve moralini yükseltti.

Kızının az da olsa yürüyebilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden baba Halaf, fizyoterapistlerimizin çok şefkatli olduğunu ve Hacer’le iyi bir şekilde ilgilendiklerini ifade etti. Baba Halaf’ın benzer rahatsızlıklara sahip aileler için bir de mesajı var:

“Çocuklarınızı eve hapsetmeyin, aynı Mülteciler Derneğinde olduğu gibi bu alanda hizmet veren yerlere müracaat edin. Yaptıkları en ufak bir yardım bile büyük gelişmelere neden oluyor. Sizi yönlendiriyorlar ve gereken desteği sağlıyorlar.”

 


*Conscience International Afrika, Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da insani yardım alanında aktif olarak faaliyet gösteren uluslararası bir yardım kuruluşudur.