Çocuklarla İletişimde Olumlu Disiplin Anlayışı ve Etkili İletişim

29 Ağustos tarihinde Mülteciler Derneğinde Psikolojik Danışmanlarımız tarafından ebeveynler ile çocuklar arasındaki ilişkiyi olumlu yöne taşıyabilmeyi hedefleyen bir seminer düzenlendi.

Ebeveynlere Olumlu Disiplin Hakkındaki Kavramlar Tanıtıldı
Düzenlenen seminere, Çocuk ve Gençlik Merkezimize yaz dönemi için gelen çocukların aileleri davet edildi. Ebeveynlere; Disiplin Kavramı, Disiplin İlkeleri, Olumlu Davranış Oluşturmada Kurallar, Öz Denetim Kazandırma ve Etkili İletişim, Etkin Dinleme ve Empati Kurmanın Önemi başlıklı konular hakkında bilgilendirme yapılması amaçlandı.

Ebeveynler Çocuklara Modeldir!
Seminer kapsamında, ilk olarak disiplin kavramı ve disiplin ilkeleri açıklandı. Olumlu davranış geliştirmede kuralların nasıl belirlenmesi gerektiğinden bahsedildi. Olumlu disiplin için dikkat edilmesi gereken noktalara tek tek örnek verildi. Çocuğa nasıl öz denetim kazandırılabileceği konusunda bilgi paylaşıldı. Bu esnada, ebeveynlerin çocuklarına uyguladıkları kendi yöntemleri dinlendi. Ardından etkili iletişim başlığı altında çocuğu kabul etme kavramı, kabul dilinin ne olduğu anlatıldı. Etkin dinleme ve empati konularında da ebeveynlerin model olmasının öneminden bahsedildi. Bazı aile üyeleri ise seminer sonrasında bireysel olarak çocukları ile ilgili yaşadıklarını paylaşmış ve psikolojik danışmanlarımızdan destek istemiştir.

Mülteciler Derneği ve Çocuk ve Gençlik Merkezi olarak, ebeveynlere yönelik düzenlediğimiz bu seminerlerle, aile üyeleri ile çocuklar arasındaki ilişkiyi geliştirmeye çalışmaktayız.